2018 Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Kim?

Yazar: Emre Dizi Haberleri

24 haziran seçimlerinin ardından Bugün itibariyle yemin eden Recep Tayip Erdoğan resmen Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. İşte yeni kabinenin Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt kimdir sorusunun yanıtı…

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un kızı olan Zehra Zümrüt Selçuk; 1979 yılında Ordu’da dünyaya geldi. Zümrüt Selçuk, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nin ardından Bilkent Üniversitesi’nde tam burslu ekonomi bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. Yeni Aile Bakanı Zümrüt Selçuk, ABD’de Michigan Üniversitesinde ekonomi doktorasına başlamış ve  Teksas Üniversitesinde işletme doktorasına devam ederken, aynı üniversitede muhasebe ve enformasyon yönetimi yüksek lisans eğitimi de almıştır.

Sosyal ve Aile Bakanı Selçuk, Teksas Üniversitesinde 2003-2007 yılları arasında araştırma asistanı, 2007’den itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezinde (SESRIC) kıdemli araştırmacı olarak önemli bir görevin başında yer aldı.

Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zümrüt Selçuk, SESRIC İstatistik ve Enformasyon Direktörlüğü görevini uzun süre sürdürmüştür.  SESRIC’teki görevinde toplumsal cinsiyet, demografi, iş gücü, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, eğitim ve inovasyon, bilgi performans sistemleri, bankacılık ve finans, kalkınma yardımları gibi alanlarda önemli çalışmalar yürüten Selçuk, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik birçok projenin ve kapasite geliştirme programının koordinatörlüğünü hem sahada hem masada gerçekleştirmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı son yapılan değişiklikle birbirine bağlandı.  Yeni ismi Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı olarak açıklandı.  Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı ise KADEM Ankara Temsilcisi Zehra Zümrüt Selçuk olarak kaydedildi ve duyuruldu.

24 Haziran seçimlerinin ardından bakanlıkların birleşeceği ve küçülmeye gidileceği açıklanmıştı. Hangi bakanlıkların birleşeceği ve yeni kabinde kimlerin olacağı vatandaşlar tarafından merak edilirken 9 temmuz pazartesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mecliste gerçekleşen yemininin ardından yeni bakanlıklar ve bakanların ismi açıklandı.

Etiketler: yeni aile bakanı zümrüt selçuk kim


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL