2019 Ocak Ayında Diziler Neden Yayınlanmıyor? Diziler Kaldırıldı mı?

2019 Ocak Ayında Diziler Neden Yayınlanmıyor? Diziler Kaldırıldı mı?

Yazar: Emre Dizi Haberleri

Daha önceki yazılarımızda dizi ve sinema sektörünün finansal sorunlarla uğraştığını yazmıştık. Hemen akabinde oyuncuların aldıkları ücretlerde de bazı kesintilere gideceği kulislere düşmüş ve oldukça ses getirmişti. Tüm bu söylemlerin ardından 2019 Ocak ayında dizilerin ekranlara gelmemesi de izleyiciler arasında endişe uyandırdı. 2019 yılında diziler yayınlanmayacak mı? Diziler ücretli mi olacak?

Gelen bilgilere göre kanallar arasında yapılan anlaşma gereği her kanal günde sadece bir dizi ekrana getirecek diğer dizileri ise ücretli platformda izleyici ile buluşacak. Bu bilgi 2018 aralık ayında kulislere düştü. Hemen akabinde, yeni yılın ilk ayında dizilerin ekranlara gelmemesi bu iddiaları güçlendirir nitelikte oldu.

Dizi sektöründe her yılın ilk ayı yeni reklam anlaşmalarının yapıldığı dönem olarak bilinir. Kanallarda reklam veren firmalarla yeni anlaşmalar yaparlar. Bu anlamda kanalların ortak karar gereği 2019 Ocak ayında dizileri ekranlara getirmeyeceği konuşuluyor. Sadece Trt dizileri ekranlarda olacak diğer kanallar ise Ocak ayında dizileri ekranlara getirmeyecek. Tabi kulis bilgisi bu yönde ama uygulama nasıl olur bilinmez.

Ki zaten Ocak ayının ilk iki haftası yeni yıl olması nedeni ile diziler ekranlarda olmayacak. Reklam anlaşmaları ve dizilerin yılbaşı arası vermesi nedeni ile dizilerin Ocak ayının ilk 2 haftasında ekranlarda olmayacağını daha önceki yazılarımızda söylemiştik. Buna birde kanallarında ortak kararı eklenirse tüm Ocak ayında ekranlarda dizilerden mahrum kalabiliriz. Peki neden böyle oluyor, yapılan anlaşmalar neler?

Şirketlerin veya ticari kurumların her yıl başında yaptıkları yıllık bütçe gibi kanallarda her yılın başında yıllık bütçe hazırlarlar. Enflasyon değerleri, fiyat artışları, döviz kurlarındaki hareketlilik dikkate alınarak bu bütçelerde gelir ve gider kalemleri tek tek yazılır. Yani bir kanalın yıl içerisinde kasasına girecek miktar ile çıkacak miktar yaklaşık olarak kayda geçer.

Ver her kanal bu yıllık bütçeye uymak için tüm yıl faaliyetlerini bu bütçeye göre ayarlarlar. Bu anlamda her yılın ocak ayı çok önemlidir. Bakalım Ocak ayı hangi diziler ekranlarda olmayacak. 31 Aralık ve yılbaşı haftası hangi diziler olmayacak buradaki konumuzdan takip edebilirsiniz. Diğer taraftan dizilerin yayın tarihleri belli oldu. Aşağıdaki bağlantıdan dizilerin yayın tarihlerine ulaşabilirsiniz.

2019 Diziler Ne Zaman Başlayacak? İşte Dizilerin Yayın Tarihleri!

Etiketler: 2019 Diziler Neden Yayınlanmıyor? 2019 ocak Diziler Kaldırıldı mı? 2019 ocak hangi diziler yayınlanacak


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL