24 Haziran Seçimleri 2. Tura Kalırsa Ne Olacak? 2. Seçim Ne Zaman?

24 Haziran Seçimleri 2. Tura Kalırsa Ne Olacak? 2. Seçim Ne Zaman?

Yazar: Emre Dizi Haberleri

Türkiye ülkenin kaderini belirleyecek bir seçim için 24 haziran pazar sandık başına gidiyor. 24 haziran Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kalırsa ne olacak? 2. tur seçimlerinde süreç nasıl ilerleyecek? 2. tur cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman? 

Ülke olarak 24 Haziran’da Cumhurbaşkanını seçmek için herkes vatandaşlık görevini yerine getirmek için oy kullanacak. Seçim sonuçları oy kullanma işlemi tamamlanır tamamlanmaz 17.00’da sayılmaya başlayacak. 24 haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda başkan adaylarından biri yeterli oy oranını geçemezse seçimler 2. Tura kalacak. Peki 24 Haziran seçimleri 2. Tura kalırsa ne olacak? 2. Tur seçimleri ne zaman yapılacak?  

24 haziran cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda herhangi bir aday yüzde 50 oranını geçemediği takdirde seçim ikinci tura kalacak. Ve ilk turda en yüksek oy alan iki aday ikinci turda tekrar seçime girecek. İkinci turda en yüksek oyu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek.

24 haziran cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kalırsa ne olacak sorusunun ardından 2. tur seçimleri ne zaman yapılacak sorusu da herkes tarafından merak ediliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi kuralları Anayasada yer alıyor. Türkiye 24 Haziran’da parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmek için sandığa gidiyor. 24 haziran pazar yapılan seçimin ilk turunda herhangi bir aday yüzde 50 barajını geçemezse seçim ikinci tura kalacak ve en yüksek oy alan iki aday ikinci turda tekrar seçime gidecek.

24 haziran seçimlerinde ilk turda adaylardan birinin %50 oranında oy alamaması durumunda sürecin nasıl işleyeceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. tura kalma ihtimaline karşı ilk turda en yüksek oy alan iki aday tekrar seçime girecek. Peki 2. tur seçimleri ne zaman yapılacak? 

Anayasaya göre; seçimler ikinci pazar yapılmak zorunda. 24 haziran pazar gerçekleşen seçimlerde adaylardan herhangi biri %50 oy oranını alamazsa 2. tur 8 temmuz 2018 pazar yapılacak. Ve en çok oyu alan aday Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak görevine başlayacak.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 28 Ağustos erken seçim çağrısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; 24 haziran pazar olarak yanıt vermişti. Bu süreçte ilk kez yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde vatandaşın kafasında bir çok soru işareti oluştu. Bunlar arasında  en çok merak edilenler;  24 haziran seçimlerinin 2. tura kalması durumda süreç nasıl işleyecek sorusu oldu.

24 haziran cumhurbaşkanlığı seçimleri 2. tura kaldığı takdirde 2 haftalık seçim süreci tekrar başlayacak. 2 haftalık süre zarfında adaylar tekrar seçim propagandalarına devam edecekler. Meral Akşener seçimlerin 2. tura kaldığı durumda Muharrem İnce 2. aday olursa onu destekleyeceğini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise seçimlerin 2. tura kalmadan kendi lehine sonuçlanacağını dile getiriyor.

24 haziran seçimleri 2. tura kalırsa ne olacak? 

 

 

Etiketler: 24 haziran seçimleri 2. seçim ne zaman yapılacak 24 haziran seçimleri 2. tura kalırsa süreç nasıl işleyecek cumhurbaşkanlığı seçimi 2.tura kalırsa ne olacak liderler 24 haziran seçimlerinde oyunu nerede kullanacak


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL