90’lı Yıllara Damga Vurmuş Türkçe Pop Şarkıları

Yazar: Emre Dizi Haberleri

90’lı yıllara damga vurmuş Türkçe Pop şarkıları nelerdir? 90’lı yıllar şüphesiz Türkiye’nin en altın çağıdır. Türkiye’nin en altın çağı olmasının yanı sıra aynı zamanda 90’lı yıllar Türk Pop Müziği’nin de altın çağıdır. Bu dönemde neredeyse çıkan her şarkı hit oluyordu. Aynı zamanda pop müziğin en ünlü isimlerinin çoğu da ilk kez bu dönemde patlamıştır. Son zamanlarda yaşanan pandemi dönemiyle de birlikte 90’lı yıllara özlem duyulmaya başlamıştır. Sizler için 90’lı yıllara damga vurmuş Türkçe Pop şarkıları konusunu araştırdık. İşte 90’lı yıllara damga vurmuş şarkılar…

1-Harun Kolçak – Gir Kanıma

Günümüzde bile en çok sevilen şarkılardan biri olan Harun Kolçak – Gir Kanıma şarkısı 1991 yılında piyasaya çıkmıştır. Günümüzde bile bu şarkının orijinali ve birçok remixi dinlenmektedir.

 

2-Aşkın Nur Yengi – Serserim Benim

90’lı yıllara damga vurmuş şarkıların bir diğeri de Aşkın Nur Yengi’den Serserim Benim isimli şarkıdır. Bir aşk şarkısı olan Serserim Benim isimli parça, 1992 yılında piyasaya çıkmıştır.

 

3-Leman Sam – Anladım Ki

Leman Sam’dan Anladım Ki isimli parça şüphesiz duygulara tercüman olan en güzel şarkılardan biri. 90’lı yılların en sevilen şarkılarından biri olan Anladım Ki isimli parça da 1992 yılında piyasaya çıkmıştır.

 

4-Sertab Erener – Sakin Ol

Sertab Erener’in Sakin Ol isimli parçası kendinden çok eğlenceli klibiyle konuşulan bir şarkıdır. Sakin Ol isimli parça da 1992 yılında çıkmıştır ve o dönemin en çok dinlenen şarkılarından biri olmuştur.

 

5-Sertab Erener – Ateşle Barut

Listede ikinci bir Sertab Erener şarkısı daha var. Klibinde ünlü ve yetenekli oyuncu Oktay Kaynarca’nın oynadığı şarkı da o dönemin en çok dinlenen şarkılardan biri. Sertab Erener’den Ateşle Barut isimli parça 1993 yılında piyasaya çıkmıştır.

 

6-Levent Yüksel – Medcezir

Bu şarkıyı Türkiye’de bilinmeyen kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Ünü günümüze kadar süren şarkı hala en romantik yemeklerin ve aşık sevgililerin şarkılarından biridir. Levent Yüksel’den Medcezir isimli parça 1993 yılında piyasaya çıkmıştır.

 

7-Yıldız Tilbe – Delikanlım

90’lı yılların en popüler şarkıları arasında arabesk bir şarkı olmazsa olmaz. Arabesk müziğinin en önemli isimlerinden biri olan Yıldız Tilbe, Delikanlım şarkısı ise birlikte ününe ün katmıştır desek yalan olmaz. Yıldız Tilbe’den Delikanlım isimli parça 1994 yılında piyasaya çıkmıştır. O günden beri hala en çok dinlenen aşk parçalarından biridir.

 

8-Burak Kut – Benimle Oynama

Hala herkesin dilinde olan o şarkının sahibi ünlü müzisyen Burak Kut’tur. Burak Kut’un en önemli eserlerinden biri olan Benimle Oynama isimli parça 1994 yılında piyasaya çıkmıştır.

 

9-Demet Sağıroğlu – Arnavut Kaldırımı

Sadece 90’lı yılların değil, Türk Pop Müziği’nin kült şarkılarından biri olan Arnavut Kaldırımı isimli parça, hala en çok dinlenen parçalardan biridir. Demet Sağıroğlu’ndan Arnavut Kaldırımı isimli parça 1994 yılında piyasaya çıkmıştır.

 

10-Serdar Ortaç – Karabiberim

Serdar Ortaç’ı Serdar Ortaç yapan şarkının Karabiberim isimli şarkı olduğunu söylesek yalan olmaz. Özellikle ilginç klibiyle oldukça izlenen Serdar Ortaç’tan Karabiberim isimli parça 1994 yılında piyasaya çıkmıştır.

 

11-Tarkan – Kış Güneşi

Tarkan’ın muhteşem sesiyle efsaneleşen Kış Güneşi isimli parçanın söz ve müziğinin sahibi Yıldız Tilbe’dir. Tarkan’dan Kış Güneşi isimli parça da 1994 yılında piyasaya çıkmıştır.

 

12-Mirkelam – Her Gece

Mirkelam’ın en ünlü şarkılarından biri olan Her Gece isimli parçanın çıkış yılı 1995 yılıdır. Parça, insanı kendine bağlayan melodisinin yanı sıra o dönemler klibiyle de çok konuşulmuştu.

 

 

 

 

Etiketler: 90lı yıllara damga vurmuş türkçe pop şarkıları türkçe pop şarkıları


Yorum yaz