Abbas Güçlü İle Büyük Oyun Kanal D’de Başlıyor!

Abbas Güçlü İle Büyük Oyun Kanal D’de Başlıyor!

Yazar: Emre Dizi Haberleri

Genç Bakış programı ile gece yayınlanmasına rağmen ilgi odağı olan program yapımcısı ve sunucu Abbas Güçlü’den yeni bir program geliyor.

Programın detaylarını Eli Eyüpoğlu köşesinde anlattı. Aynı zamanda Milliyet yazarı olan Abbas Güçlü bu sefer farklı bir yarışma programı ile ekranlara geliyor. Büyük Oyun, Oyun Geliştirici gençleri bir araya getiren bir yapım olacak. Türkiye’ye yıllık 1 milyar 50 milyon dolar ihracat rakamı oluşturan oyun pazarı gençler arasında yayılması amaçlanıyor. İşte Ali Eyüpoğlu’nun o yazısı;

Abbas Güçlü, ekrana dönüyor… Gazetemizin yazarı, arkadaşım Abbas Güçlü, yakında yeni bir programla Kanal D ekranında olacak. Güçlü, yıllarca gece yarısından sonra ekrana gelmesine rağmen Kanal D’nin efsane olmuş programlarından ‘Genç Bakış’ı hazırlayıp, sunmuştu.

Yeni programı ‘Genç Bakış’ gibi üniversiteli gençlerin ne düşündüklerini değil, neler yapabildiklerini ekrana taşıyacak. ‘Büyük Oyun’ yarışma aslında, Güçlü’nün daha önce yaptığı ‘Bizim Mucitler’in devamı gibi… Yazar ve Kanal D’nin iki haftaya kadar son şeklini vereceği yarışmanın hedef kitlesi, dijital dünyada oyun oynayan değil, oyun yazan gençler olacak.

Dijital oyun pazarında Türkler’in sadece tüketici olduğunu sananlar olabilir, ama işin aslı öyle değil. Dünya dizi ihracatında Amerika’nın ardından ikinci sıradaki Türkiye’nin bu pazardan yıllık geliri 350 milyon dolar civarında. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kısa bir süre önce Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nin (TOGED) toplantısında açıkladı:

“Türkiye, 2018 yılında yerli oyun ihracatından 1 milyar 50 milyon dolar kazandı.”  Bu rakamlar da gösteriyor ki, gençlerin yazdıkları dijital oyunların ülke için yarattığı katma değer, dizi ihracatından kat be kat fazla…

Ülke için bu kadar yüksek katma değer üreten gençlere ulusal kanalların ekranlarını açmaması eksiklikti. O yüzden Kanal D’nin Güçlü’nün ‘Büyük Oyun’una fırsat yaratması ve seyircinin yarışmaya göstereceği ilgi önemli. Bu proje tutarsa, devamı gelir ve dijital oyun yazarlığına ilgi gösteren gençlerin sayısı artar.

Etiketler: abbas güçlü büyük oyun kanal d büyük oyun


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL