Ayasofya Camiin’de Kılıçla Hutbe Geleneği Nedir?

Ayasofya Camiin’de Kılıçla Hutbe Geleneği Nedir?

Yazar: Emre Dizi Haberleri

86 yıl aradan sonra ilk defa 24 temmuz 2020 Cuma günü Ayasofya Camiin’de Cuma Namazı kılındı. Kılınan Cuma namazı Kılıç Geleneğine göre kılındı. Peki Kılıç Geleneği nedir, nereden gelmiştir?

Danıştay’ın Ayasofya’nın müze olması ile ilgili kararı bozması sonucu Ayasofya camiye çevrildi ve ibadete açıldı. Ayasofya Camiinde ilk namaz ise 24 temmuz 2020 Cuma günü kılındı. Cuma namazı ile Ayasofya’^da ilk namaz da eda edilmiş oldu. Ancak hem namaza gidenler hem de tv karşısında Ayasofya’da ilk namazı izleyenler bir fark gördüler. Hutbe’de imamın yanında kılıç vardı.

Ayasofya’da Kılıç Geleneği Fatih Sultan Mehmed Han zamanından gelmektedir. Aslında kılıç kuşanma geleneği türk devletlerinin hemen hemen hepsinde vardır. Kılıç kuşanmak hükümdarlık ilan etmek anlamına gelir. Padişahların kılıç kuşanma merasimleri kabaca yönetimi devir adlıları anlamına gelir. Diğer bir ifade ile hükümdarlıklarını ilan ettikleri anlamına da gelmektedir. Kılıç hangi elle tutulduğu da farklı anlamlara gelmektedir.

Hutbede sağ elle tutulan kılıç, onu kullanma niyetini ifade ederken düşmana korku salma hedeflenir. Sol elle tutulan kılıç ise merhameti ön plana çıkarır ve hem bölge halkına hem de diğer ülkelere dost ve güven tazeleme anlamına gelir. Fatih Sultan Mehmed Han’da İstanbul’u feth ettikten sonra Ayasofya’da ilk Cuma namazını kılıç kuşanarak vermiş ve bu hareketi ile hükümdarlığını ilan etmiştir.

Etiketler: ayasofya kılıç geleneği nedir kılıç geleneği nedir


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL