Diriliş 113. Bölüm Özeti? 4 Nisan Çarşamba Fragmanı! Osmanlı’nın Temelleri

Diriliş 113. Bölüm Özeti? 4 Nisan Çarşamba Fragmanı! Osmanlı’nın Temelleri

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

TRT ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul her bölümü ile izleyenleri etkilemeyi başarırken dizinin son bölümleri ile artık Osmanlı’nın da temellerinin atılış aşamasında olduğunu görüyoruz. Peki Diriliş Ertuğrul 4 Nisan 133. bölüm fragmanı ve özeti yayınlandı mı? Tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Diriliş 113. Bölüm Özeti? Osmanlı’nın Temelleri

Diriliş Ertuğrul’un yeni bölüm özeti yayınlanıncaya kadar bundan sorası için neler olacak bu konuya değinmek istiyorum. Ertuğrul Gazi bir oyun oynayarak Ahmet’i Bizans tekfuru Kritos’un yanına sokmayı başarmış ve onun hayatını kurtararak güvenini sağlamayı başarmıştı. Ahmet daha sonra ise Saadettin Köpek’in hayatını kurtarmış ve onun da güvenini sağlamıştır. Günalp ise Ertuğrul’un önü öldüreceğini düşünürken kendisini Söğüt’de bulmuştu. Köpek ise Ertuğrul’u öldürmek için Sultan’ı ona karşı kışkırtmaya çalışmış ve devlet erkanını da yanına almıştı.

Köpek bu şekilde Ertuğrul’un elindeki uç beyliğini elinden alan fermana Sultan’ın imzasını attırmıştı. Aslıhan ve Beyleri ise Söğüt’e gitme konusunda kararsızdı. Zira yıllarca Çavdar Obası’nda yaşıyorlardı. Şimdi durup dururken Söğüt’e göç etmek zor gelmişti. Ertuğrul Kritos’u yakalamış ve işini bitirecekken Sultan’dan gelen ferman ile uç beyliği Ertuğrul’un elinden alınıp Günalp’e devredilmişti. Peki bundan sonra ne olacak?

[mavitext]Diriliş Ertuğrul 2018’de Final mi Yapıyor? Tıklayınız![/mavitext]

Yeni bölümde Ertuğrul Sultan’ın fermanına karşı gelmemiş ve uç beyliğini Günalp’e devretmişti. Günalp ise bu duruma şaşırmakla birlikte fermana göre hareket etmiş ve Kritos ile anlaşmıştı. Ertuğrul Bey için tek bir şey kalmıştı. Oda kılıç hakkı ile savaşmak ve hakkını geri almak. Ertuğrul Bey Söğüt’e gidecek ve Kritos ile orada hesaplaşacaktır. Bu durumda Ertuğrul Bey Söğüt’ü alacak ve obasını buraya taşıyacaktır. Tabi bu esnada Köpek yine devreye girecek ve Ertuğrul’a buraları aldırmayacaktır. Peki tarihte Osmanlı’nın temelleri nasıl atıldı.

Osmanlı Devleti’nin temelleri Osman Gazi tarafından atıldı. Anadolu’da Moğol baskısı artmış ve İlhanlı Beyler’i ayaklanmıştı. Bu durumda İlhanlı Sultan’ı Anadolu Selçuklu Sultan’ını alarak İran’a götürdü. Bu durum devlet otoritesinde boşluk oluşturunca beylikler kendi başına hareket etmeye başladı. İlhanlılar’ın da tehditi ile bir çok Selçuklu Devlet Adamı ve beylikler Bizans ile yıllarca savaşan Osman Gazi etrafında toplanmaya başladı. Ayrıca Türkmen beyleri Bizans’a karşı Osmanlı Beyliği’nin yanında yer alınca Osman Gazi bağımsızlığını ilan etti.

[saritext]Diriliş Ertuğrul Günalp Kimdir? Tıklayınız![/saritext]

Diriliş Ertuğrul 113. Bölüm Fragmanı

Etiketler: diriliş 113. bölüm özeti diriliş ertuğrul 4 nisan fragmanı diriliş ertuğrul son fragmanı özeti


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL