Diriliş 98. Bölüm Saadettin Köpek Ölecek mi? Tarihte Saadettin Köpek Nasıl Öldü?

Diriliş 98. Bölüm Saadettin Köpek Ölecek mi? Tarihte Saadettin Köpek Nasıl Öldü?

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

Trt 1 ekranlarının reyting rekorları kıran dizisi Diriliş Ertuğrul’da bu hafta yine heyecan ve aksiyon eksik olmayacak. Dizide bu hafta Bahadır Bey ile Ertuğrul karşı karşıya gelirken Sultan Alaaddin ise Saadettin Köpek’in boynuna kılıcını dayamış gözüküyor. Dizide merak edilen konulardan bir tanesi Saadettin Köpek’in ölüm vaktinin gelip gelmediğidir. Sultan Saadettin Köpek’i öldürecek mi? Tarihte Saadettin Köpek Nasıl Öldü? Yazımızda..

Diriliş 98. Bölüm Saadettin Köpek Ölecek mi? Tarihte Saadettin Köpek Nasıl Öldü?

Diriliş 97. Bölümde Karacahisar Kalesini fetih hazırlığı içinde olan Ertuğrul Gazi ve Alpler fetih hazırlıklarını tamamladıktan sonra Turgut ve Aslıhan’ın düğün gününden sonraki ilk sabah harekete geçilecektir. Ancak Turgut ve Aslıhan Saadettin Köpek tarafından zehirlenmiştir. Durumları çok ağır olan Turgut ve Aslıhan’ın yaşayıp yaşamayacağı belirsizliğini korurken Ertuğrul Gazi ve Alpler bunu yapanları bulmak için harekete geçerler.

Dizinin 98. bölümünde ise Sultan Alaaddin Saadettin Köpek’ten yaptığı hatalar için hesap sormaktadır. Sultan Alaaddin kılıcını Saadettin Köpek’in boynuna koymuş ve öldürme hamlesinde bulunmuştur. Şu an için Saadettin Köpek’in öldüğüne dair bir bilgi bulunmuyor. Ancak tarihte Saadettin Köpek’in ölümüne dair bilgiler bulunuyor. Tarihte Saadettin Köpek Anadolu Selçuklu Döneminde bir devlet adamıdır. Gerçek adı Köpek B. Muhammed lakabı ise Saadettin’dir. 1. Alaaddin Keykubat Döneminde Eyyübülere karşı düzenlenen savaşta ordunun sol kanat komutanıdır. Alaaddin Keykubat döneminden sonra Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde en sadık adamı olmuştur.

Saadettin Köpek 1. Gıyaseddin’i saf dışı bırakıp yerine geçmek isteyen Köpek bunun için Selçuklu soyundan olması gerekiyordu. Bunu da annesinin 1. Gıyaseddin ile ilişkisi olduğu ve gayrı meşru ilişkiden kendisinin dünyaya geldiği iddiasında bulundu. Türlü iddialarla sultanı alt etmeyi planlayan Saadettin Köpek’in bu hamlesine çok sinirlenen Sultan 1. Gıyaseddin en iyi adamını göndererek Saadettin Köpek’in öldürülmesini emretti. Emir’-i Alem Togan tarafından bir kılıç darbesi ile hayatını kaybetti. Ceseti ise bir kafes içine konularak Kubadabat Sarayı’nın burcuna asıldı. Buradan Saadettin Köpek’in Sultan Alaaddin tarafından değil Sultan 1. Gıyaseddin tarafından öldürüldüğü anlaşılıyor. Bu yüzden bu bölümde ölmeyeceğini düşünüyoruz.

[mavitext]Diriliş Gündüzalp Ölecek mi? Tıklayınız![/mavitext]

Diriliş 98. Bölüm Fragmanı!

Etiketler: diriliş 98. bölüm saadettin köpek ölecek mi diriliş saadettin köpek ölümü diriliş saadettin köpek tarihte nasıl öldü diriliş sultan alaaddin saadetin köpeği öldürecek mi


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL