Diriliş Ertuğrul Dragos (Zangoç) Müslüman mı Olacak? Gerçekte Tarihte Müslüman oldu mu?

Diriliş Ertuğrul Dragos (Zangoç) Müslüman mı Olacak? Gerçekte Tarihte Müslüman oldu mu?

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

Şüphesiz Diriliş Ertuğrul’un ilginç karakterlerinden birisi de Dragos’tur. Ertuğrul ve Alplere kurduğu planlar ile onları bölgeden silmeye niyetli olan Dragos son bölümlerde ilginç bir şekilde hafızalarda iz bıraktı. Diriliş Ertuğrul Dragos (Zangoç) Müslüman mı Olacak? Gerçekte Tarihte Müslüman oldu mu?

Zangoç ile kilisede karşılaşan hoca, onunla bir süre ayakta sohbet etmiştir. Hocanın elinde yardım erzakı ile kiliseye geldiğini gören Zangoç ona bazı sorular yöneltir. Zangoç’un sorduğu sorulara mantıklı cevaplar veren hoca, onu çok etkilemiştir.

Zangoç’un bu etkilenmiş hali ekran başındakilere de geçmiş ve bir anda Dragos’un Müslüman mı olacağı yönünde sorularda sorulmaya başlanmıştır. Gerçek tarihte böyle bir karakter var mı ve müslüman oldu mu?

Hemen şunu belirtmekte yarar var, gerçek tarihte ve kaynaklarda Dragos adında bir tarihsel şahsiyete rastlanmamaktadır. Dragos ve Zangoç Diriliş Ertuğrul dizisi için özel olarak tasarlanmış bir karakterdir. Hal böyle olunca gerçek tarihte Müslüman olup olmcığı da meçhuldür. Ancak dizide senaryo gereği olabilir.

Tıpku geçtiğimiz sezonda Ares’in Müslüman olup Ahmet ismini alması gibi Zangoç’ta Müslüman olup, Dragos’tan Dursun ismini neden almasın. Bu tarz gelişmeler dizilerde sıkça yaşanmaktadır. Oyunculuğu iyi olan bazı kötü karakterler, seyircinin de bu karakteri sevmesiyle iyi bir role büründürülürler. Büyük ihtimal Dragos’ta bu şekilde Selçuklu tarafına geçecektir. İşte dizinin en etkili sahnelerinden birisi; Zangoç ve Hoca’nın konuşması…

Etiketler: diriliş dragos müslüman mı olacak diriliş zangoç müslüman mı olacak


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL