Diriliş Ertuğrul Gazi Gerçek Tarihte Nasıl Öldü? Ertuğrul Gazinin Ölüm Anı!

Diriliş Ertuğrul Gazi Gerçek Tarihte Nasıl Öldü? Ertuğrul Gazinin Ölüm Anı!

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

Trt1’in en sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul reyting rekortmenliğini açık ara kendisinde bulunduruyor. Dizinin tarihi bir proje olması nedeni ile bazı olaylar ve karakterler de gerçek tarihte araştırılıyor. Diriliş Ertuğrul sezon finaline doğru giderken Ertuğrul Gazi de ölecek. Bu gelişme dizinin takipçilerinde gerçek tarihte Ertuğrul Gazi’nin nasıl öldüğüne yönelik bir merak uyandırdı.

Ertuğrul Gazi kimdir ve gerçekte nasıl ölmüştür? Bu soru tüm dizinin takipçileri tarafından merak ediliyor. Çünkü Engin Altan Düzyatan’ın canlandırdığı Ertuğrul Gazi karakteri 29 Mayıs Çarşamba günü ekranlara gelecek olan 150. Bölüm olan sezon finalinde ölecek. Tabi bu ölüm sonrası herkes Ertuğrul Gazi’nin gerçek tarihte nasıl öldüğünü merak ettiler.

Diriliş Ertuğrul Gazi kimdir?

Tarihte Ertuğrul, Ertuğrul Gazi yada Ertuğrul Bey olarak geçmektedir. Ahlat’ta dünyaya gelmiştir. Tarih kitaplarında tam doğum yılı ile ilgili bilgiler bulunmamaktadır. Ertuğrul Bey 13 yüzyılda yaşamış ve Oğuzların kayı boyunun lideri olarak tarihte yerini almıştır. Kayı boyunu Orta Asya’dan Anadolu’nun kıyılarına kadar getirmiş burada Söğüt’e yerleşmiştir. Bizans ve bölgedeki diğer güçlerle sürekli mücadele halinde olmuştur.

Selçuklular’a biat etmiş, Cengiz Han ile mücadele etmiştir. Savcı, Gündüz Alp ve Osman Bey olmak üzere 3 oğlu vardır. 4 kıtada hüküm sürmüş Osmanlı İmpratorluğunun kurucusu Osman Bey’in babasıdır. İlk eşi Halime Hatun’dur. Ertuğrul Bey 1281 yılında Söğüt’te vefat etmiştir.

1280-81 gibi Söğüt’te gömüldüğünü biliyoruz. Mezarının çevresinde Halime Sultan, Hayme Annesi, oğulları, Gündüz, Savcı Bey, Saru Batu ve Osman, kardeşi Dündar, Turgut Alp, Samsa Alp, Abdurahman ve Ertuğrul Bey’le Söğüt’e ulaşan diğer Alplerinin mezarları bulunmaktadır. Oraya gömülmeyenler ise yol boyunca ölmüşlerdir.

Diriliş Ertuğrul Gazi gerçekte nasıl öldü?

Ertuğrul Bey’in nasıl öldüğüne dair kaynaklarda bilgiler bulunmamaktadır. 1280 veya 1281 yılında öldüğüne yönelik bazı bilgiler bulunsa da nasıl öldüğü bilinmemektedir. Diriliş Ertuğrul dizisinde tarihsel süreç yerli ve yabancı kaynaklardan araştırılıp o şekilde bir ölüm anı sahnelenmiştir. Ertuğrul Gazi gibi büyük bir tarihsel şahsiyetin bir diziye kurban edilip rastgele bir ölüm sahnesinin çekilmeyeceğini umuyoruz.

Etiketler: Diriliş Ertuğrul Gazi gerçekte nasıl öldü? Diriliş Ertuğrul Gazi Kimdir? Diriliş Ertuğrul Gazinin Ölüm Anı


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL