Diriliş Ertuğrul Gerçek Hayatı

Diriliş Ertuğrul Gerçek Hayatı

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul dizisi ile birlikte tarihimizde bulunan Ertuğrul Gazi çok daha fazla konuşulmaya ve merak edilmeye başlandı. Ertuğrul Gazi hakkında tüm detayları merak eden kişiler Diriliş Ertuğrul gerçek hayatı nasıl sorusunu sormaya başlar oldu.

Diriliş Ertuğrul dizisinde Ertuğrul Gazi karakterini ünlü ve yetenekli oyuncu Engin Altan Düzyatan canlandırıyor. Her dizisi oldukça tutulan Engin Altan Düzyatan, bu rolüyle de tarihte ki karakterleri, yaşanmışlıkları ve hisleri izleyiciye profesyonellikle aktarıyor. Peki Diriliş Ertuğrul gerçek hayatı nasıldı? Diriliş Ertuğrul gerçek hayatı hakkında tüm bilgiler…

Ertuğrul Gazi Gerçek Hayatı

Ertuğrul Gazi, Osmanlı Devleti’nin kurucusu ve atası olan Osman Gazi’nin babasıdır. Ertuğrul Gazi zamanında bulunan Anadolu Selçuklu Devleti, devlet sınırlarının uç kısımlarında oldukça fazla sayıda Türk nüfusuna sahipti. 1243 yılında yapılan Kösedağ savaşından sonra gerçekleşen Moğolların baskısıyla birlikte daha da fazla sayıya ulaşan Türkler, mecburen Bizans topraklarına göç etmeye başlamıştır. Bu göçlerin sonucunda Türkler Bizans topraklarında çeşitli beylikler kurmaya başlamıştı bile. Bu kurulan beyliklerden biri de tarihin en güçlü beyliklerinden biri olarak anılan Germiyanoğulları Beyliği idi. Geriyanoğulları Beyliği 13. Yüzyılın ikinci yarısında Batı Anadolu bölgesinde bulunan birçok toprağı fethetti. Bu topraklar günümüzde Eskişehir toprakları olarak biliniyor. Eskişehir bölgesinde bir beylik olarak bulunan Sultan Öyüğü’nün başı ise Ertuğrul Gazi idi.

Ertuğrul Gazi ve halkının tam olarak hangi tarihlerde bu bölgeye geldiği tam olarak bilinmiyor. Ünlü tarihçilere göre Ertuğrul Gazi’nin bu topraklara geliş tarihi 13. Yüzyılın başları olarak anlatılmaktadır. Ertuğrul Gazi ve boyunun toplam 340 kişi olduğuna dair görüşler de bulunmaktadır. Ayrıca bu boyun Türkistan’ı terk ettiği ve Ankara taraflarına yerleştiğini savunan tarihçiler de bulunmaktadır.

Ertuğrul Gazi’nin elde ettiği başarılar ve katıldığı savaşlar Türk halkları tarafından Ertuğrul Gazi’nin oğlu olan Osman Bey’in hayatında geçmiş gibi anlatılmaktadır. Ancak Ertuğrul Gazi’nin hayatını oğlunun hayatı ile karşılaştırmak için derin bir araştırma yapmak gerekmektedir. Ertuğrul Gazi, Ankara bölgesinde yapılan Moğol baskıları sonucu Konya taraflarına doğru göç etmeye başladı. Ertuğrul Gazi’nin en büyük başarısı şüphesiz oğlu olan Osman Bey’e bir beylik, iyi askerler ve güzel bir isim bırakmasıdır. Bu şekilde Osmanlı Devleti’nin kurulmasının da önünü açmıştır. Şüphesiz Ertuğrul Gazi bu kadar başarılı bir hükümdar olmasaydı, bugün Osmanlı Devleti de olmazdı. Ertuğrul Gazi’nin Osman Bey dışında Gazi Sarı Batı Savcı Bey ve Gündüz Alp Bey adında 2 oğlu daha olmuştur. İlk oğlu Savcı Bey 1288 yılında, Günddüz Bey ise 1306 yılında hayata gözlerini yummuştur. Osman Bey ise 1326 yılında vefat etmiştir.

Ertuğrul Gazi ise Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde, 1281 yılına hayata gözlerini yummuştur. Söğüt ilçesinde ölümünün üzerinden yüzlerce yıl geçmesine rağmen her yıl Ertuğrul Gazi’yi anmak adına törenler yapılmakta ve dualar edilmektedir.

 

 

Etiketler: diriliş ertuğrul diriliş ertuğrul gerçek hayatı iriliş ertuğrul gerçek resmi


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL