Diriliş Ertuğrul Ögeday Han’ın Teklifini Neden Kabul Etti? Planı Ne?

Diriliş Ertuğrul Ögeday Han’ın Teklifini Neden Kabul Etti? Planı Ne?

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul dizisinde büyük bir şok yaşandı. Dizinin son bölümünde Ertuğrul Bey Ögeday Hanın’ın karşısına çıktı ve Moğol devletine bağlanmaktan onur ve gurur duyacağını söyleyerek teklifini kabul ettiğini söyler. Türk esir olmaz etiketiyle yayınlanan 119. bölümde izleyenler böyle bir karar beklemiyordu. Şimdi herkesin merak ettiği konu Ertuğrul Bey Ögeday’ın teklifini neden kabul etti? Planı ne?

Ertuğrul Beyin bu kararı Ögeday han ve Noyan’ı dahi oldukça şaşırttı. Bu yüzden Ertuğrul beyin Mutlaka bir planı olduğu aşikar. Dizide Ögeday Hana elçi olarak gönderilen Türk Ertuğrul Bey değil. Bu yüzden dizinin tarihle birebir paralel gitmediği ortada. Bu da dizide Ertuğrul Bey’in bu konuda Moğol Hanı Ögeday’ı ters köşe yapacak bir planı olduğu ortaya çıkacaktır.

Ertuğrul’un Moğol Devletinden sağ salim gelebilmesi için tabii olmayı kabul etmesi gerekiyordu. Ertuğrul Moğolların içinde bulunan bir Selçuklu Ajanı olarak karşımıza çıkacak. Moğollar ise Ertuğrul’dan şüphelenmeyecek. Ve en zayıf noktalarında büyük bir tuzağa düşürerek Moğolları hırpalayacak. Ve Moğol Devleti bu ihaneti kaldıramayıp Selçuklu’ya kadar ilerleyecek ve büyük taarruzlarda bulunacak.

Ertuğrul Bey devletin temelini Söğütte atacak Şehzade Kılıçarslan’dan aldığı yetkiyle diğer bağımsız Türk birlikleri ile birleşecek ve Bilecik’e kadar ilerleyecek. Ardından yerini Osman Bey’e tüm yetkiyi devredecek.

Üstelik dizinin fragmanında tekliflerin kabul ettiklerin göstermek adına çocuklarından birini esir olarak vermesini ister.

Etiketler: diriliş ertuğrul ögedayın himayesine girmeyi neden kabul etti


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL