Diriliş Ertuğrul Ögeday’ın Oğlu Kim? Tarihte Ögeday’dan Sonra Tahta Kim Geçti?

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

TRT ekranlarının ilgiyle izlenen tarih konulu dizisi Diriliş Ertuğrul 6 haziran çarşamba akşamı sezon finaliyle ekrana gelecek. Fragmandan sonra Diriliş Ertuğrul Ögeday’ın oğlu kim? Tarihte Ögeday’dan sonra tahta kim geçti soruları araştırılmaya başlandı.

Dizinin son bölümünde Ögeday’ın ani bir şekilde öldüğünü izledik. Ögeday’ın ölümünün ardından anlaşmanın bittiğini söyleyen Noyan ve Ertuğrul arasında mücadele yaşandı. Noyan’ı ve adamlarını alt etmeyi başaran Ertuğrul, Almıla’nın içlerine sızan bir ajan olduğunu öğrendi ve obalarına doğru yola çıktı.

Bu sırada dizinin yeni bölüm fragmanında Ögeday’ın ölümü üzerine yerine oğlunun geçtiğini ve Ertuğrul başta olmak üzere Selçuklu devletine ateş püskürdüğünü görüyoruz. Şimdi herkesin merak ettiği konu tarihte Ögeday’dan sonra tahta kim geçti? Ögeday hanın oğlu kim?

Tarih kaynaklarında Ögeday’ın ölümünün ardından Moğol devletini yaklaşık 5 yıl boyunca eşi Töregene yönetti. Töregene’nin ardından oğlu Güyük Han 1246 yılında Moğol Devletine Kağan olarak seçildi. Güyük Hanın 1249 yılında ölümünün ardından 2 yıl sonra tahta Toluy’un oğlu Mengü geçti.

Diriliş Ögeday’ın oğlu kim sorusuna Güyük han yanıtını verebiliriz. Dizinin tarihle birebir paralel gittiğini söylemek mümkün değil fakat biz Ögeday’dan sonra yerine geçen dizide izlediğimiz kişi Güyük han. 

Güyük Han karakterine hayat veren oyuncunun kim olduğunu araştırıyoruz. En kısa sürede haberimizde paylaşacağız.

Etiketler: diriliş güyük han kim diriliş ögedayın oğlu kim tarihte ögedaydan sonra tahta kim geçti


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL