Diriliş Ertuğrul’da Geçen Mankurt Nedir?

Diriliş Ertuğrul’da Geçen Mankurt Nedir?

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul dizisinde Moğol mücadelesi resmen başlamıştır. Dizide Moğollar’ın da dahil olmasıyla birçok yeni bilgi hayatımıza giriyor. Dizinin son bölümünde Moğolların askeri Kutlubay Bamsı ve Turgut Alp ile konuşuyor ve onlara güçlü gördükleri bütün Türk askerlerini kendi ordularına kattıklarını anlatıyor. Ve bu sırada onları mankurtlaştırdıklarından bahsediyor. Bu noktada herkes Diriliş Ertuğrul’da geçen Mankurt nedir sorusunu araştırdı.

Mankurt Moğolların özel işkence yöntemidir. Bu şekilde istedikleri herkesi kendi emirlerine itaat eden robotlar haline getirebiliyorlar.

Mankurt, Türkçe’de mankafa kelimesiyle  ile aynı kökten gelir ve aynı anlamda kullanılır. Türk, Altay ve özellikle Kırgız efsanelerinde sıkça bahsedilen bilinçsiz köle olarak ifade edilen Mankurt’tur. İnsanları Mankurt haline getirmek için kişinin başı kazınır, başına ıslak deve derisi sarılır ve böylece elleri kolları bağlı olarak güneş altında günlerce ve haftalarca bırakılır. Deve derisi  güneş altında kurudukça gerilir.  Gerilen deri başı sımsıkı sarar ve inanılmaz acılar vererek aklını kaybetmesine neden olur. Böylece bu kişi bilinçsiz ve her istenen şeyi sorgusuzca yapan bir köleye yani dönüşür. Yani Mankurt haline gelir.

Cengiz Aytmatov’un Gün Olur Asra Bedel isimli romanında bu işkence türünden ve sonuçlarından bahsedilmektedir.

Moğollar bu mankurt yöntemiyle kişilerin zihinlerini kontrol ederek onlara istediklerini yaptırabiliyorlar. Dizide Turgut alp ve Bamsı da aynı şeyin başlarına gelmesinden çekindikleri için bir an önce buradan ayrılmak istiyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık bahsettiği bu köleleştirme yöntemi Moğolların sıkça kullandığı bir yöntemdir.

Etiketler: mankurt ne demek moğolların işkence yöntemi mankurt ne demek


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL