Diriliş Karacahisar Kalesi Feth Edilebilecek mi? Karacahisar Nerede? Tarihte Karacahisar’ı Kim Aldı?

Diriliş Karacahisar Kalesi Feth Edilebilecek mi? Karacahisar Nerede? Tarihte Karacahisar’ı Kim Aldı?

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

Trt 1 ekranlarında yayınlanan dizi Diriliş tüm heyecanı ile devam ederken dizinin 97. bölümünde Ertuğrul Gazi önemli bir sefere çıkıyor. Bu sefer Karacahisar Kalesi’nin fethidir. Peki Karacahisar Kalesi ne zaman kim tarafından feth edildi? Yazımızda.

Diriliş Karacahisar Kalesi Feth Edilebilecek mi? Tarihte Karacahisar’ı Kim Aldı?

Karacahisar Kalesi Eskişehir’in güneybatısında Porsuk Çayı’nın bulunduğu platonun üzerine kurumuş bir bizans kalesidir. Karacahisar kalesi konumu itibariyle kale kent olarak anılmaktadır. Diriliş Ertuğrulda kalenin Ertuğrul tarafından feth edilip edilemeyeceğini şu an bilemiyoruz. Ancak tarihte kale Osmanlı Devleti kurucusu Osman Gazi tarafından feth edilmiştir.

Karacahisar Kalesi Osmanlı devletinin ilk feth ettiği kaledir. Osman Bey tarafından feth edilen kaleyi Osman Bey Alaaddin Keykubat’tan yardım alarak feth etmiştir. Böylece Osmanlı Devleti yerleşik hayata geçmiştir. Bu kalenin fethi İnegöl Kalesi’nin fethine de vesile olacaktır. Osman Bey 300 kişilik bir ordu hazırlayarak kaleye gece baskını yapmış ve kaleyi bu şekilde kolaylıkla feth etmiştir. Bu kale ile birlikte Bizansın askeri yığınak yapabileceği stratejik bir nokta ele geçirilmiş oldu.

Osman Bey kaleyi feth ettikten sonra bizans halkına önemli bir konuşma yapmış ve canlarından, mallarından ve ırzlarından emin olmaları gerektiğinden bahsetmişti. Bundan böyle burada emniyet içerisinde yaşayacaklarından pazara giderken askerleri tarafından korunacaklarından bahsederek halkta güven sağlamıştı. Bu kale ile Kayı Beyliği ikinci bir fethe kapı aralayacaktı.

[mavitext]Diriliş Titan Kimdir? Tıklayınız![/mavitext]

Diriliş 97. Bölüm Fragmanı!

Etiketler: diriliş karacahisar kalesi fethi diriliş karacahisar kalesi nerede diriliş tarihte karacahisar kalesini kim feth etti


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL