Diriliş Konevi Kim? Gerçek Tarihte Sedrettin Konevi Var mı Nasıl Ölmüştür?

Diriliş Konevi Kim? Gerçek Tarihte Sedrettin Konevi Var mı Nasıl Ölmüştür?

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul, 26 Aralık 128. bölümde yine heyecanlı sahnelere ev sahipliği yaptı. Yeni giren karakterler arasında bulunan Konevi namı diğer Sadrettin Konevi izleyiciler tarafından merak edilmeye başadı. Sedrettin Konevi kimdir? Gerçek adı nedir? hangi dizilerde oynadı? gerçek hayattaki var mı? Gerçek hayatta Konevi nasıl ölmüştür? gibi sorular izleyicinin merak konusu oldu.

Ertuğrul Sedrettin Konevi’yi ailesiyle tanıştırırken Konevi ile aralarında bir konuşma geçer. Konuşmada Konevi ‘öyle bir cengin içindeyiz ki yenildik değil yorulduk desek kalırız. Bu mücadele âlem-i islâmı yeniden ayağa kaldırma mücadelesidir. Her an ecelin soluğunu ensemizde hissediyoruz. Bir musalla taşının üstünde yürür gibi yürüyoruz. Lakin yüce Allah kuranı Kerim’de buyurur ki ‘muhakkak ki zorlukla beraber bir kolaylık da vardır’. Âlem-i islâmın yeniden dirilişe kaldırma mücadelesi İslam’ı alemin tesisi olacaktır. Sizler İslam’ın en heybetli sancaktarları olacaksınız. Ümmeti Muhammede umut olacaksınız ‘. diyerek Ertuğrul ve soyunun tarihte İslama hizmet edeceğini bir nevi müjdelemiştir.

 

Diriliş Ertuğrul dizisinde Sadrettin konevinin hayatı tehlikede sözlerini dile getirdiginden beri izleyiciler Sadrettin konevi hakkında bilgi aramaya koyuldu. Sadrettin konevi hadis ve tasavvuf da ünlü, dünyaya adı yayılan , dedesinin adını alarak Malatya’da miladi 1207 yılında dünyaya gelmiş ünlü bir zattır.

Diriliş konevi gerçek hayatta vardır, babası İshak efendi büyük bir âlim ve Selçukluları nezdinde itibar ve mevki sahibi yine ünlü bir zat olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadrettin konevi yani Diriliş konevi gerçek hayatta babasını küçük yaşlarda kaybetmiş arkasından annesi Şeyh’ul Ekber Muhyiddin Arabi hazretleri ile evlenmiştir. Annesinin Şey ül Ekber Muhittin Arabi hazretleri ile evlenmesinden sonra terbiye ve tedrisini ondan almış, ilk tahsilini burada görmüştür.

 

Muhittin Arabi ile Halep ve Şam’a ziyarete gitmiş ve bu zat ölene kadar sürekli onun derslerine devam etmiştir. İbnül arabi hazretlerinin talebesidir. Konevi Mısır’a ve hacca gittikten sonra Konya gelmiş ve burada yerleşerek hayatına devam etmiştir. Konya’ya geldiğinde kendisine Hoca cihan’ım hediye ettiği Konak’ta ikamet etmektedir.

Bir çok öğrencisi bulunan Diriliş konevi talebe yetiştirmiş Hikmet ve tasavvuf ehli ehli insanlara vesile olmuştur. Bunlardan bir tanesi de Mevlana olduğu söylenir. Mevlana kendisinden feyz almıştır, hatta bir rivayete göre Mevlana cenaze namazının konevi tarafından kılınmasını vasiyet etmiştir.

Sadrettin konevi yani Diriliş Ertuğrul konevi gerçek hayatta 1274 miladi yılı Muharrem ayının 16 pazar günü ebedi aleme göç etmiştir. O dönemin Konya Valisi Ferit paşa tarafından 1899 yılında imar ve ihya edilmiştir. Sadrettin konevinin birçok değerli eseri bulunur bunlardan bazıları ise İcaz el beyan, Miftahül gayb, Nusus, Mirat ül Arifin, Nefehat.

31 Aralık Pazartesi Hangi Diziler Var Hangi Diziler Yok 2018 Yılbaşı Yayın Akışı 2019

Etiketler: diriliş konevi gerçek tarihte nasıl ölmüştür diriliş konevi kim gerçek hayatta konevi kim


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL