Diriliş Ögeday Kim? Gerçek Tarihte Var Mı? Ne Zaman Ölmüştür?

Diriliş Ögeday Kim? Gerçek Tarihte Var Mı? Ne Zaman Ölmüştür?

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

Noyan’ın geri dönüşüyle farklı karakterler diziye dahil olmaya devam ediyor. Dizinin 118. bölümünde Noyan, Ertuğrul Gazi’ye Ögeday’dan bahsediyor. Sultan’ın Ögeday Handan bir ricada bulunacağını ve elçi olarak Ertuğrul Beyi seçtiğini söylüyor. Diriliş Ertuğrul’da adı geçen Ögeday Han kim? Gerçek tarihte Ögeday’ın Kayı boyu ve Selçuklu Devletiyle ilişkisi nedir? Kaç yılları arasında yaşamış ve ne zaman ölmüştür?

Diriliş Ertuğrul dizisinde karşımıza çıkan tüm karakterler her zaman izleyici tarafından daha çok merak ediliyor ve araştırılıyor. Tarihi konusuyla izleyiciyi cezbeden dizide karakterlerin gerçek tarihle olan bağı nedir konusu ilgi çekiyor. Diriliş Ertuğrul Ögeday kim? Gerçek tarihte Ögeday var mı? Sorularının yanıtını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Ögeday gerçek tarihte Cengiz Han’ın oğludur. 13 yıl boyunca hükümdarlık yapmıştır. Moğol Kağanı olarak geçmektedir. Gobi çölünde bir çadırda dünyaya gelmiştir. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ölümü ise 11 Aralık 1241 tarihi olarak kayıtlarda yer alıyor. Moğolların en belirgin özelliği olan avcılık ve binicilik konusunda eğitimler almıştır. Cengiz Hanın düşüncelerine değer verdiği tek oğludur.

1235 yılında Anadolu Selçuklu Devleti ve Ögeday han arasında yoğun diplomatik ilişkiler kuruldu. Ögeday’ın arzusu Anadolu Selçuklu Devletinin kendilerine bağlanmasıydı. Fakat dönemin sultanı buna yaklaşmadı. Ve bir süre oyalama siyaseti güttü. Fakat Ögeday Noyan’ı Anadolu sınırlarına göndermekte gecikmedi. Diriliş Ertuğrul’da dizinin bu dönemi konu alınıyor. Bu ordu kısa sürede Azerbaycan sınırlarını ele geçirdi. Ögeday Hanın amacı Anadolu Selçuklu devletini yakıp yıkmak değildi. Onları kendilerine bağlı bir devlet yapmaktı. Dizide Erturğrul Gazi’nin “Türk’ü esir etmeye hiç bir zaman gücünüz yetmeyecek” sözleri de bunun üzerine söyleniyor. 

Diriliş Ertuğrul dizisinde Noyan, planlarını ve kumpaslarını alttan alttan Kayı obasına sokmaya devam ederken aynı zamanda kendisi de ilgiyi üzerine çekiyor. Bu durumda Almıla hatundan, Eynece ve Mergen’den kimse şüphelenmiyor.

Diriliş Ertuğrul Ögeday karakterine dizide kimin hayat vereceği henüz kesinleşmedi. Bu karaktere hayat verecek o dönemin fiziksel özelliklerini taşıyan bir oyuncu arayışı sürdürülüyor. İlk olarak sitemizde yer verilecektir.

Etiketler: diriliş ertuğrul ögeday diriliş ertuğrul ögeday kim diriliş ögeday gerçek tarihte var mı


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL