Diriliş Sultan Gıyaseddin Ölecek mi? Sultan Gıyaseddin Tarihte Nasıl Öldü?

Diriliş Sultan Gıyaseddin Ölecek mi? Sultan Gıyaseddin Tarihte Nasıl Öldü?

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul tüm heyecanı ile devam ederken dizide Sultan Gıyaseddin Saadettin Köpek’in öldürülme emrini vermiş bu arada da Kayı obasında gizlenmektedir. Ancak Saadettin Köpek Sultan’ın öldürülmesini Günalp’in adamına emretmiştir. Günalp’i kendi yanına çağıran Saadettin Günalp’in adamını da Kayı obasına göndermiştir. Peki Sultan Gıyaseddin ölecek mi? Tarihte Sultan Gıyaseddin nasıl öldü?

Diriliş Sultan Gıyaseddin Ölecek mi? Gıyaseddin Tarihte Nasıl Öldü?

TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul tüm heyecanı ile devam ederken dizide Sultan Gıyaseddin Saadettin Köpek’in ölüm fermanını yazmış ve bunu da Ertuğrul ve Sivas Valisi’ni yanına alarak yapmak istemiştir. Ertuğrul bir taraftan Saadettin’i öldürmek için harekete geçerken, Saadettin de Sultan Gıyaseddin’i öldürmek için harekete geçmiştir. Sultan Gıyaseddin Kayı obasında gizlenmekte iken Saadettin Günalp’i yanına çekmiş, Günalp’in adamını da obaya göndermiştir.

Sultan Gıyaseddin obada gizlenirken Günalp’in adamı obaya girmiş ve Sultan ile karşı karşıya kalmıştır. Öte yandan Ertuğrul ise Saadetin’in çadırına girmiş ancak çadırda Saadettin ile değil Günalp ile karşı karşıya kalmıştır. Günalp son anda gelerek Ertuğrul’un planlarını bozmuştur. Dizide Sultan Gıyaseddin’in öleceği henüz netleşmezken, tarihte Sultan Gıyaseddin nasıl ölmüştür onun ile ilgili bilgileri paylaşmak istiyorum.

[saritext]Diriliş Günalp Ölecek mi? Tıklayınız![/saritext]

Sultan Gıyaseddin Alaaddin Keykubat’tan sonra Selçuklu tahtına geçmiştir. Sultan Gıyaseddin tahta geçtikten sonra kendisine biat etmek istemeyen devlet adamlarına pek güvenmiyor, tahta geçmesini sağlayan Saadettin Köpek’in telkinleri ile onları öldürmesini istiyordu. Bu nedenle Gıyaseddin, Kayırhanı Zamantı’yı zindana attırmış ve öldürmüştür. Bu nedenle Hareamiler Güneydoğuya çekilmiş ve burada bir çok zafer elde ederek Selçuklu Devletine zor anlar yaşatmıştır.

Sultan Gıyaseddin Saadettin’in telkinleri ile bir çok devlet adamını öldürmüştür. Saadettin Köpek’i ise Sivas Valisi Hüsamettin Karaca’nın yardımı ile ortadan kaldırdı. Ancak Moğol istilasında ağır yenilgiler aldı. Bunda Saadettin Köpek’in deneyimli komutanları bir bir öldürtmesinin etkisi büyük oldu. Sultan Gıyaseddin, 1246 yılında Antalya Alanya’da 25 yaşındayken hayatını kaybetti. Yerine büyük oğlu 2. İzzettin Keykuvus geçmiştir.

[mavitext]Diriliş Ertuğrul 115. Bölüm Fragmanı? Tıklayınız![/mavitext]

Etiketler: diriliş gıyasedddin tarihte nasıl öldü diriliş gıyaseddin öldü mü diriliş gıyasettin ölecek mi


Yorum yaz