Hadi 5 Haziran İpucu: Toros Kurbağası Hangi İlimizde Yaşar?

Hadi 5 Haziran İpucu: Toros Kurbağası Hangi İlimizde Yaşar?

Yazar: Emre Dizi Haberleri

Hadi 20.30 ipucu sorusu olan “Endemik, Toros kurbağası hangi ilimizde yaşıyor?” sorusunun cevabı en merak edilen konulardan olsu. Soru ve cevabı google’da trend oldu. Peki sorunun cevabı ne? Hadi ipucu sorusu cevabı 5 Haziran! Endemik, Toros kurbağası hangi ilimizde yaşıyor?

Hadi isimli uygulama üzerinden oynanan oyunun 5 haziranda saat 20.30’da yayınlanan ipucu sorusu “Endemik, Toros kurbağası hangi ilimizde yaşıyor?” oldu. Soru uygulamanın sosyal medya hesabından paylaşıldı. Yapılan paylaşı tam olarak şöyleydi;

“hadi bugün 20:30’da! Bugünkü ipucumuz Dünya üzerinde yalnızca Türkiye’de yaşadığı bilinen endemik bir kurbağa türü olan “Toros kurbağası” ile alakalı sevgili hadiciler. Dünyada ötmeyen tek kurbağa türü olarak da bilinen bu kurbağaların hangi ilimizde yaşadığını biliyor musunuz?”

Soru yayınlanır yayınlanmaz google da da trend oldu ve en çok arananlar listesinde 5 haziran Çarşamba günü en başa yerleşti. Sorunun cevabı ise NİĞDE olarak belirtildi. Peki endemik tür olan toros kurbağası nedir, kısaca bilgi verelim.

Toros Kurbağası Hangi İlimizde Yaşar?

Uzun bacaklı ağaç kurbağası, Kafkasya kurbağası veya Uludağ kurbağası (Rana macrocnemis) olarak da bilinir. Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, İran, Rusya, Türkiye ve Türkmenistan’da bulunan Ranidae familyasındaki bir kurbağa türüdür. Doğal habitatları; boreal ormanları, ılıman ormanları, ılıman çalılıkları, subtropikal veya tropikal kuru çalılıkları, ılıman otlakları, nehirleri, aralıklı nehirleri, bataklıkları, tatlı su göllerini, aralıklı tatlı su göllerini, tatlı su bataklıklarını, aralıklı tatlı su bataklıklarını, tatlı su kaynaklarını, kayalık alanları arazi, meralar, tarlalar, kırsal bahçeler, kentsel alanlar, su depolama alanları, göletler ve vejetasyonlardır. IUCN tarafından tehdit olarak kabul edilmemektedir.

Endemik Ne Demek?

Ortalama boyları 6 cm ile 7,5 cm arasında değişen endemik bir türdür. Endemik demek “Endemik, bulunduğu bölgenin ekolojik şartları yüzünden yalnızca belirli bölgede yaşayan/yetişen, dünyanın başka yerinde yaşama/yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü hayvan/bitki türüdür”. Fiziksel özelliklerine baktığımızda sırt bölgesi sarı, yeşil siyah desenli gözlenebilirken karın pembe veya sarımsıdır.

Yaşam alanları çok dar olduğu için türleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu tür çeşitli önlemler alınarak korunmaktadır. Örneğin yollar bu türün yaşadığı dağ göllerine kadar uzatılmamakta, bu bölgelerde kamp yapılmasına izin verilmemekte ve göllerin denetlenmektedir. Uluslararası BERN sözleşmesi kapsamında Toros Kurbağası koruma altına alınmıştır.

Etiketler: 5 haziran hadi ipucu endemik ne demek toros kurbağası toros kurbağası hangi ilde toros kurbağası hangi ilimizde yaşar toros kurbağası nerede yaşar


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL