Hayatını Kaybeden Recep Aktuğ Kimdi, Kariyeri ve Hayatı?

Hayatını Kaybeden Recep Aktuğ Kimdi, Kariyeri ve Hayatı?

Yazar: Emre Dizi Haberleri

Kendisine KOAH hastalığı teşhisi konulan Recep Aktuğ’dan kötü haber geldi. Tedavi gören Recep Aktuğ hastalığına yenildi ve hayatını kaybetti. Peki Aşk-ı Memnu dizisinden tanıdığımız Recep aktuğ kimdir, nereli, kariyeri?

Hayatını Kaybeden Recep Aktuğ kimdir?

Recep Aktuğ, 13 Mayıs 1954’te İzmir Çeşme’de doğdu ve ilk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. 1973 yılında liseye giderken Anadolu pop müziği yaptığı Gelenek Tradition adlı bir grup vardı. İlk profesyonel işini bu grupla İzmir’deki “Mogambo” gece kulübünde yaptı. Aktör Zeynep Aktuğ’un babasıdır (d. 1985). 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Şişli Siyaset Bilimi bölümüne devam ederken “Grup Stüdyosu” adlı bir gruba katıldı. Dört yıl Siyaset Bilimi okuduktan sonra TM Devlet Konservatuarı’na kaydoldu. Öğrenimi sırasında Hafta Sonu gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladı. Recep Aktuğ, bazı arkadaşları ile “Arı Yapım” adlı bir şirket kurdu. Sezen Aksu, şirketin ilk sanatçısıydı. İlk albüm Kaybolan Yıllar oldu.

Türkiye’de olay haline gelen bu çalışmayı “Disko bölümü” takip etti. Recep Aktuğ, 1976 yılında Türkiye’nin ilk vokal grubu Kısa Dalga’yı kurdu. Kısa Dalga’nın ilk gece işini Ayten Alpman ile Sheraton Otel’de yaptı. 1978 yılında iki besteyle Antalya Altın Portakal Şarkı Yarışması’na katılan Aktuğ, ikinci ve yedincilik ödülü kazandı. 1979’da Cantekin ile Eurovision’a katıldı. Askerlik hizmetinden sonra ilk işi sevgili Sezer Güvenirgil ile Bebek Belediyesi Gazinosun’da sahne almak oldu. Bu çalışmadan sonra otel dönemi başladı. 1983 yılında Etap Marmara Oteli Merhaba Bar’da çalışmaya başladı.

1983 yılında aynı yıl Türkiye’den Sayın Buğra Uğur’un bestesi ile Eurovision Türkiye birincisi ÇetinAlp ile Almanya’da sahne aldı. Aktuğ çeşitli sanatçıların birçok bestesini ve sözünü seslendirdi; Ayrıca birkaç reklam ve dizide yer aldı. Recep Aktuğ ayrıca Alışma Bana ve Siyah Gül olmak üzere iki müzik albümü çıkardı. Besteleri ve şarkı sözlerinin çoğu çeşitli sanatçılar tarafından icra edildi. Bu arada birçok reklam ve dizide rol aldı. Koçbank’ın pusula reklamı, “Kurtlar Vadisi” konsolos karakteri Ender Bey ve “Aşk-ı Memnu Hilmi” karakteri bunlardan bazıları.

Etiketler: recep aktuğ hastalığı ne recep aktuğ kimdir recep aktuğ neden öldü


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL