İlbilge Gündüz Alp’i Öldürecek Mi? Gündüz Gerçek Tarihte Nasıl Ölmüştür?

İlbilge Gündüz Alp’i Öldürecek Mi? Gündüz Gerçek Tarihte Nasıl Ölmüştür?

Yazar: Emre Dizi Haberleri

Diriliş Ertuğrul 125. bölümüyle 28 kasım çarşamba akşamı heyecan dolu yeni bölümüyle ekrana gelecek. Dizinin son bölümünde neler yaşandı? Babasının ölümünden Gündüzalp’i sorumlu tutan İlbilge Gündüz’ü öldürecek mi? Gündüzalp’i kim kurtaracak? Gündüzalp gerçek tarihte nasıl ölmüştür? 

Ekranların yıllardır aynı kaliteyle devam eden ve izleyici kitlesini kaybetmeyen dizisi Diriliş Ertuğrul yine izleyenleri ekrana kilitleyecek bir bölümle geliyor. Dizinin 125. bölümünde İlbilge’nin kılıcının ucunda olan Gündüzalp’i kim kurtaracak? Gündüzlp ölecek mi?

Öncelikle Gündüzalp ölmeyecek ve kurtulacak. Kesinlikle ölmeyecek. Gündüzalp yeni yeni yetişiyor. Onu kurtaran büyük ihtimal Ertuğrul Bey olacak. Gerçek tarihte zaten İlbilge diye bir isim de yok. Tamamen hayal ürünü olan İlbilge hatun tamamen hikayeyi uzatmak ve heyecan katmak için katılmıştır.

Diriliş Ertuğrul Gündüzalp Ölecek Mi? Nasıl Kurtulacak? Gerçek Tarihte Nasıl Ölmüştür? 

Kesin tarihi kayıtlarda Osman Gazi’nin abisi olarak geçen Gündüz Alp, Ertuğrul Gazi’nin en büyük oğludur.

Ertuğrul Gazi babasını erken yaşta kaybettikten sonra  ilk doğan oğlunun ismini Gündüz koymuştur. Tarihi kayıtlarda geçen Gündüz genç bir Alp olana kadar yaşıyor. Ve Ertuğrul Gazi’den sonra Kayı Boyu’nun beyi olmak için kardeşi Osman Gazi ile mücadele ettiği de biliniyor. Asıl konumuza gelecek olursak Gündüz Alp bu yaşlarda ölmemiş, yetişkin kişiliğe ulaşmış ve Osman Gazi ile yaptığı beylik mücadelesini kaybetmesine rağmen yine de kardeşlerinin yanından gitmemiştir.

Osman Gazi’yle verdiği beylik mücadelesini kaybettikten sonra Eskişehir’de sancak beyliği yapan Gündüz Alp, Bizans ile yapılan hemen hemen her savaşa katıldı bir çok savaşta cenk eden Gündüz Alp İnegöl’ün alınışı sırasında düşman tarafından şehit edilmiştir. Diriliş Ertuğrul dizisi de tarihe göre uyarlandığı için Gündüz Alp yeni bölümde ölmeyecek ve Osman Gazi’nin yetişkin olduğu dönemlere kadar yaşayacaktır.

Gündüz Alp Gerçek Tarihte Kaç Yaşında Ölmüştür? 

Tarihte bununla ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor. Fakat Osman Gazi’nin gençlik dönemlerinde kesin olarak yaşayacağı göz önüne alındığında 40 yaşlarına kadar yaşayacağı tahmin ediliyor.

Etiketler: diriliş ertuğrul gündüzalp gerçek tarihte nasıl ölmüştür diriliş ertuğrul gündüzalp ölecek mi


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL