Kuruluş Osman Bala Hatun Kimdir, Gerçek Tarihte Var mı?

Kuruluş Osman Bala Hatun Kimdir, Gerçek Tarihte Var mı?

Yazar: Emre Kim Kimdir Kuruluş Osman

Kuruluş Osman dizisinde Rabia Bala Hatun, Osman Gazi’nin karısı olarak karşımıza çıkıyor. İzleyenler Rabia Bala Hatun kimdir diye araştırmaya başladı. Kuruluş Osman Bala Hatun Kimdir, Gerçek Tarihte Var mı?

Râbi’a Bâlâ Hâtun, Osmanlı Devleti’nin kurucusu I. Osman’ın eşiydi. Ünlü Şeyh Edebali’nin kızı ve Osmanlı İmparatorluğu’dan Alaeddin Paşa’nın annesiydi. Onun kimliği sık sık Orhan Bey’in annesi Malhun Hatun ile karıştırılmaktadır.

Edebali’nin kızına kaynaklarda, Rabia ve Bala adlarında iki  farklı adla rastlanmaktadır. Bunların diğer eşlerin adları olabileceğini öne sürmeltedir. Şeyh Edebali’nin kızı Uruc tarihinde “Rabia”, Aşıkpaşazade ve Neşri “de” Malhun “olarak geçmektedir. Zamanla ikinci kaynağın baskın olduğu ortaya çıkmış ve Ömer Abdülaziz Bey’in kızı Orhan’ın annesi Mal Hatun’un Şeyh Edebali’nin kızı olduğu sanılmıştır.

Osman ve Rabia Bala Hatun’un evliliği 1289’da gerçekleşti. Merkezi hükümetten evliliği sırasında mülk kayıtlarından anlaşılacağı üzere babasının derviş bakımevinin bulunduğu Belicik ilçesindeki Kozağaç köyü almıştır.  Yine kayıtlarda Edebali’nin Osmanlı topraklarında etkili bir din adamı olduğu bilinmektedir. 1324 yılında öldü. Her ne kadar eşi Osman’tan önce gelse de, babasıyla Bilecik’te gömüldü.

Kuruluş Osman dizisinde Rabia Bala Hatun’u Özge Törer canlandırmaktadır. Özge Törer genç bir yetenektir. Şuanda Sahe Sanatları bölümünde 3.sınıfta okuyan Törer, Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesinde eğitimine devam etmektedir. Özge Törer henüz herhangi bir dizi veya sinema filminde oynamamıştır.

Özge Töre için Kuruluş Osman dizisi onun ilk televizyon tecrübesi olacak. Daha önce Kanal V kanalında Özge İle Hayatın İçinden programını sunmuştur. Şimdi ise atv’de yayınlanan Kuruluş Osman dizisinde Osman Gazi’nin eşi ve Şeyh Edebali’nin kızı Rabia Bala Hatun’u canlandıracaktır.

Etiketler: Kuruluş Osman Rabia bala Hatun kim Kuruluş Osman Rabia Bala kimdir Osman gazi malhun hatun kim Osman gazinin karısı Rabia bala kim


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL