Kuruluş Osman Gerçek Tarihte Konuralp Kimdir, Nasıl Ölmüştür?

Yazar: Emre Kim Kimdir Kuruluş Osman

Kuruluş Osman dizisine yeni katılan Konuralp karakteri herkesi heyecanlandırmıştır. söz dizisinden tanıdığımız Eren vurdem’in canlandırdığı Konuralp karakteri izleyenlerin ilgi odağı oldu. Konur Alp(Konuralp) Gerçek tarihte var mı, nasıl birisiydi, nasıl öldü?

Osmanlı döneminde akınlar çok önemli bir yere sahiptir. Osmanlı devleti’nde akınlar şüphesiz Osman gazi döneminde başlamıştır. Osmangazi akınlara çok önem vermiştir.Osmangazi bu akılları en sadık askerleri, can yoldaşları ile yapmıştır. Bunlardan en önemlisi şüphesiz Konuralp’tir.

Konuralp in yeri Osmangazi için bambaşkadır. akınları yapan gaziler daha önce Osmangazi ile savaşmış savaş meydanında büyük fedakarlıklar yapmış ve büyük yaralar almış olan kişilerdir. Şüphesiz giriştikleri savaşlarda da osmangazi’ye Bir nevi bağlılıklarını göstermişlerdir. Bu sayede Osman Gazi’nin en sağlam silah arkadaşları olmuşlardır. Osman Gazi’nin en sadık silah arkadaşlarından birisi de Konuralp’tir.

Konuralp Selçuklular döneminde batı uçlarına Akın yapmak için gönderilen uç beyi ailesinin soyundan birisidir. Konuralp kuzeybatı Anadolu bölgeleri’nde yoğun bir şekilde akınlar gerçekleştirmiştir. Osmanlı’da ilk kuruluş dönemlerinde birçok tek sıra boyun eğdiren Konuralp Osmanlı beyliği’nin Osmanlı devleti’ne yol almasında çok önemli roller üstlenmiştir. Osman Gazi’nin yakın silah arkadaşlarından olan Konuralp Osmangazi vefat ettikten sonra da akınlarının ve fetihlerine devam etmiştir.

Osmangazi den aldığı Emir ile Kuzey bölgelerine yönelmiş ve buralara çok şiddetli akınlar gerçekleştirmiştir. Vakıflar sayesinde Mudurnu Akyazı Düzce ve Adapazarı bölgelerini ve etrafına fethetmiştir. Kuzey bölgelerinde en son arabayı fethetmiştir. Daha sonra kendisi gibi Akıncı olan diğer beylerle güçlerini birleştirerek Aydos’u fethetmiştir.

Konuralp Nasıl Ölmüştür?

Konuralp, Osmanlıların en büyük hedefinden biri olan ve Osman Gazi’nin ise rüyası ve vasiyeti olan Bursa’nın fethinde çok büyük yararlar sağlamıştır. Bursa’nın Fethi Konuralp in katıldığı son seferlerden birisidir. Bursa’nın fethi ile aynı yıl içerisinde Konuralp vefat etmiştir. Konuralp fethettiği bölgelerinde yönetimini elinde bulunduruyordu. konular pi vefat ettikten sonra onun yerleri Orhan Gazi tarafından şehzadem orada verildi.

TIKLA>>> Kuruluş Osman Konuralp Kimdir, Söz’ün Karabatağı Osman’da!

Konur Alp in kabri ile ilgili çok net bilgiler tarih kitaplarında bulunmamaktadır. Düzce Konuralp ilçesinde türbesi Söğüt te Ertuğrul Gazi’nin mezarının bulunduğu bölgede de makam kabri var ise de buralar gerçek kabri değildir. Ancak konur alp’in gerçek kabrinin Düzce taraflarında olduğu tahmin edilmektedir. Konuralp hayatında birçok bölgeyi fethetmiştir. ancak ismi daha çok Düzce ve çevresi ile özdeşleştirilmiştir. Öyleki Düzce’de Konuralp adında bir de ilçe bulunmaktadır.

Etiketler: gerçek tarihte Konuralp kimdir kuruluş Osman Konuralp Gerçek tarihte var mı kuruluş Osman konuralp gerçekte nasıl öldü


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL