Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor, İstanbul’da Nerede?

Kuruluş Osman dizisi 20 kasım çarşamba günü başladı. İlk bölümü ile heyecan uyandıran dizi hayran kitelsini yine ekran başına kitledi. Dizinin çekim sahneleri, kaleler izleyenler tarafından merak edildi ve Kuruluş Osman dizisi nerede çekildi sorusunu sormaya başlandı. Sizler için Kuruluş Osman dizisi nerede çekildi sorusunun cevabını araştırdık.

Kuruluş Osman dizisi İstanbul’da özel bir platoda çekiliyor. Diriliş Ertuğrul dizisi ile aynı platado çekilen dizi için özel alanlar inşa edildi. Oyuncuların kostüm ve aksesurları için ciddi miktarda elbise, silah ve at alındı. Plato inşaatında binlerce kişi çalıştı. Tüm oyuncular at binme eğitimi aldı, kılış, kalkan ve ok atma eğitimi aldılar. Kadın oyuncuların hepsine yemek yapma dersleri verildi.

Kuruluş Osman dizisi Beykoz ve Riva’da krulan özel bir dizi-film çekim platosunda çekiliyor. Oldukça maliyetli olan yapım için binlerce kişi arka planda çalışıyor. At binme eğitimleri, Kılıç kalkan kullanma eğitimleri, o dönemin konuşulan diline hakim olmak için dil eğitimleri, makyaj, elbise gibi pek çok alanda eğitim alan oyuncular sıkı bir çalışmadan geçiyorlar.

Burak ÖZçivit dizi için özel at binme, kılıç kullanma ve ok atma eğitimleri aldı. Beykoz ve Riva’da kurulan özel platoda özel elbiseler dikildi, kaleler kuruldu, onalar inşa edildi. Yaklaşık 360 dönümlük bir arazi üzerine kurulu olan platoda ayrıca oyuncuların kalacağı ve dinleneceği özel alanlarda inşa edildi. Neredeyse yeni bir şehir kuruldu.

Kuruluş Osman dizisi konusu itibari ile geniş alanda geçtiği için dizi setide hikayeye uygun bir şekilde oluşturuldu. Tabiri caizse yeniden bir şehir inşa edildi. çok büyük bir alanda Kuruluş Osman dizisi çekimler idevam ediyor. Dizinin konusu itibari işe bazı sahneler farklı şehirlerde çekilse de genel itibari ile Riva’da çekimler devam ediyor.