Kuruluş Osman Samsa Kim, Gerçek Tarihte Var mı, Nasıl Öldü?

Kuruluş Osman Samsa Kim, Gerçek Tarihte Var mı, Nasıl Öldü?

Yazar: Emre Dizi Haberleri Kuruluş Osman

Tarihi kayıtlarda Samsa ya da Samsa Çavuş olarak geçen Samsa karakteri Kuruluş Osman dizisinin önemli karakterlerinden birisi.  Peki Samsa kimdir, ya da diğer adıyla Samsa Çavuş kim?

Tarihte Samsa ile ilgili çok fazla kayıt bulunmamaktadır. Ancak kendisinin Osman Gazi döneminde yaşadığı ve Osman Gazi’nin Karacahisar’ı almasından sonra, 1291’den sonra, Sakarya Irmağının kuzey bölgesine yaptığı akınlara katıldığı bilinmektedir. Sonrasında ise 1300 lü yıllarda fethedilen Lefke ve Mekece’yi korumak için bir Hisar yapıldı.

Bu Hisar, Yenişehir suyunun Sakarya’ya döküldüğü yere inşa edildi ve bu Hisar’ın kumandanlığı ise Samsa Çavuş’a verildi. Bizans sınırına uç beyliği kuran Osman Gazi bunlardan birisinin başına da Samsa Çavuşu getirmiştir. Askeri yönü ağır basan Samsa, aklı ve yeteneği ile Osman Gazi’ye ve Osmanlı Beyliğine çok yararları olmuştur.

Samsa’nın nasıl öldüğü ile ilgili tarihte herhangi bir belge yoktur. Bazı Bizans kaynaklarında Samsat ismi ile bir Osmanlı akıncısının Bizans’a yapılan bir akında öldürüldüğü yazılıdır. Samsat’ın bizim bildiğimiz Samsa Çavuş olup olmadığı ise bilinmemektedir.

Samsa karakterini dizide canlandıran oyuncu İsmail Hakkı Ürün’dür. Ürün 1976 yılında İstanbul’da doğmuştur. Sinema, dizi oyuncusu ve yapımcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Emir Ürün isminde bir çocuğu bulunmaktadır. Sakarya Fırat dizisindeki performansı ile izleyenleri çok etkilemiştir. Malezya İslam Üniversitesinde uluslararası ilişkiler okumuştur.

İsmail Hakkı Ürün aslen Konyalıdır. Babası Konya eski milletvekili ve belediye başkanı Halil Ürün’dür. Ayrıca başarılı oyuncunun 7 dil bildiği söylenmektedir. Amcası arap dili ve edebiyatı profesörü olan oyuncu çok iyi derecede Karadeniz şivesi yapmaktadır. Hata bazı izleyiciler Sakarya Fırat dizisindeki rolünden sonra kendisini Karadenizli sanmışlardır.

tıkla>>> Kuruluş Osman Bala Hatun Kimdir, Gerçek Tarihte Var mı?

Oyuncunun rol aldığı bazı projeler şunlardır; Bedel, Mihrali, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, İki Aile, Recep İvedik, Dinle Neyden, Gazi, Sakarya Fırat, Hür Adam, Sümala’nın Şifresi Temel, Uzun Hikaye, Moskova’nın Şifresi Temel, Milat, Son Çıkış, Cesur Yürek, Reis ve Mehmetçik Kut’ül Amare, Kuruluş Osman

Kuruluş Osman Yeni Fragman

Etiketler: kuruluş osman samsa gerçek tarihte var mı kuruluş osman samsa kimdir


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL