Kuruluş Osman Şeyh Edebali Kimdir, Gerçek Adı Ne?

Yazar: Emre Kim Kimdir Kuruluş Osman

Kuruluş Osman dizisinde en son Şeyh Edebalı diziye giriş yaptı. Osman Bala Hatun’u aramaya çıkmıştır. Haberi çok önceden Edebalı’ya ulaşan bu girişim Osman’ı Şeyh Edebalı’ya ulaştırır.

Osman ile Şeyh Edebalı’nın buluşması dillere destan olmuştur. Şeyh Edebali osman’a nasihat verir. Kızı Bala Hatun odadan çıkar ve Osman ile başbaşa kalan Edebali herşeyi ona anlatır. Kızı ve arkadaşından bahseder. Papaz kılığında olanın ise dostu Tursun olduğu söyler. Yesevi tohumunu üflemek için Anadoluya geldik der.

Bu kutlu yolda bizimle yoldaş olmaya var mısın Osman der. Şeyh Edebali’yi canlandıran oyuncu kimdir? Ertuğrul Gazi’nin oğlu osman Gaziye Şeyh Edebali için söylediği sözler hala kulaklarımızdadır. Ertuğrul oğluna şu vasiyet gibi sözleri etmiştir ;”Bak oğul; beni kır Şeyh Edebaliyi kırma. O bizim boyumuzun ışığıdır. Terazi dirhem şaşmaz. Bana karşı gel, ona karşı gelme. Bana karşı gelirsen üzülür incinirim. Ona karşı gelirsen gözlerim sana bakmaz baksa da görmez olur. Sözümüz Edebali için değil. Senceğiz içindir. Bu dediklerimi vasiyetim say.”

Etiketler: kuruluş osman edebali kim kuruluş osman şeyh edebali kim


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL