Leyla Bilginel’in Hastalığı Dang Humması Nedir? Belirtileri Neler?

Leyla Bilginel’in Hastalığı Dang Humması Nedir? Belirtileri Neler?

Yazar: Emre Dizi Haberleri

Oyuncu Leyla Bilginel’in sivrisnek ısırması sonucunda yakalandığı Dang Humması hastalığı ile verdiği sağlık savaşı devam ediyor. Yaklaşık 3 haftadır Dang Humması virüsünün buluşması sonucunda önemli sağlık sorunları yaşayan Leyla Bilginel’in hastalığı nedir? Dang Humması hastalığının belirtileri nelerdir? 

Dangue virüsü kapan ünlü oyuncu gözyaşları içerisinde video çekip sosyal medya heasından paylaşarak takipçilerinden dua istedi. Sperm bakasından çocuk sahibi olan ve yıllardır Phuket’te yaşayan Leyla Bilginel, dang humması hastalığına yakalandığını belirterek konuşmada zorluk çektiğini dile getirdi. Paylaştığı videolarda büyük sıkıntılar çektiği belli olan oyuncu bugün itibariyle Türkiye’ye getirildi ve tedavisine başlandı.

Türkiye’ye getirilen Leyla Bilginel sevenlerine yine bir videoyla seslendi ve herkesten helallik istedi. Leyla Bilginel’in yakalandığı hastalık herkes tarafından merak edildi ve araştırıldı. Dang Humması hastalığı nedir? Belirtiler neler?

Dang, flaviviridae familyasından bir flavivirüs olan dengue virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalık. Dünyada Belirli bir bölgede, belirli bir nüfus ve zaman süresiyle ilişkili olarak ölüm yüzdesi yüksek bir hastalık. Milliyet’in yaptığı habere göre, Dang ateşi, kırılmış bir kemiğin ağrılarına benzer ağrılara neden olduğu için kırık kemik humması da deniliyor.

Etkeni flavivirüs ailesinden gelen Dang virüsü olan hastalık sebebi olan virüsün tam dört türü bulunuyor. Hastalığı atlatanlar belli bir süre içinde tekrar aynı hastalığa yakalanabiliyor. Dangue virüsü nasıl bulaşıyor?  Hastalık, aedes cinsi sivrisinekler tarafından taşınıyor ve ısırdığı canlıya bulaşabiliyor. Özellikle vücut direni düşük kişilerde daha ağır geçebiliyor.  Bu sivrisinek göreceli olarak temiz su kaynaklarını tercih ettiği için evlerde su basmaları, kanalizasyon boruları gibi yerler bu tür sivrisineklerin yerleşimi için uygun olabiliyor. Bu nedenle kentsel olarak ya da bölgesel olarak yayılabiliyor.

Etiketler: dang humması hastalığı nasıl bulaşır leyla bilginelin hastalı ne leyla bilginelin yakalandığı dang humması hastalı nedir


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL