MasterChef Mehmet Şef’in Sol Elinin Hikayesi, Neden Elini Gizliyor?

MasterChef Mehmet Şef’in Sol Elinin Hikayesi, Neden Elini Gizliyor?

Yazar: Emre Dizi Haberleri

Ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazanmış olan Mehmet Yalçınkaya Şef şuanda Masterchef programında sevenleriyle buluşuyor. Ancak programı izleyenler Mehmet Şef’in sol elini sakladığını, kameraların sürekli aynı açılardan Mehmet Şef’i çektiğini fark ettiler. Hal böyle olunca meraklı izleyiciler Mehmet Şef’in sol elinin hikayesini merak etmeye başladı. Mehmet Şef’in sol eline ne oldu, neden elini gizliyor?

MasterChef Mehmet Yalçınkaya Kimdir?

Mehmet Yalçınkaya deyince akla hep sinirli, agresif, sürekli bağıran çağıran, çok konuşan birisi gelir. Hatta kimilerinin “kim ya bu adam” dediği bile olmuştur. Ancak kısa bir araştırmadan sonra kendisinin Türkiye’nin sayılı şeflerinden birisi olduğunu anlamaları uzun sürmez. Mehmet Yalçınkaya’nın öyle bir özgeçmişi vardır ki, okuduğunuzda yarıda kesmek zorunda kalırsınız. Öyle uzundur yani. Her anı başarı ile dolu bir özgeçmişe sahiptir Mehmet Şef. Evet sinirlidir ama bunun asıl nedeni ise buralara kolay gelmediği içindir.

Özgeçmişinde çok fazla bilgi vardır ancak biz burada önemli mihenk taşlarını sizlerle paylaşıcaz ve elbette Şefin sol elinin hikayesine de yer vericez. Mehmet Yalçınkaya aslen Boluludur. 1974 yılında Bolu’da dünyaya gelmiş. Burada teknik bilgiler vermek yerine Mehmet Şef ile çalışmış olanların yorumlarına değinmek istiyorum. Çünkü google Mehmet yalçınkaya diye aratsanız pek çok bilgi kirliği var. Hemen hemen hepsinde de aynı şeyleri evirip çeviriyorlar. Burada farklı şeyler okuyacaksınız.

Mehmet Şef’i Tanıyanların Yorumları

Mehmet Şef evet çok zor yetişmiş. Zorlu süreçlerden geçmiş. Yetişme döneminde yaşadığı zorluklar onu disipliner bir kişilik haline getirmiş. Onunla çalışan kişilerle konuştum. Hepsinin dediği hemen aynı şeyler. “Mehmet Şef TV’de gayet normal, siz onunla bir de beraber kameraların olmadığı bir yer de çalışın”. Evet Mehmet Şef çok sinirli ve agresif. Ancak bunun böyle olması da zorunlu. Çünkü 40-50 kişinin çalıştığı büyük bir mutfak hayal edin. En ufak bir yanlış, kötü hazırlanmış bir sos, istenen tadı vermeyen salata, baharatı fazla gelmiş bir çorba vs vs… Bu hatalar belki küçük hatalar ancak büyük mutfaklar sıfır hata ile çalışmak zorundadır.

Büyük mutfaklar sadece ülkeye değil aynı zamanda tüm dünyaya hitap ederler. Burada şöyle bir ayrıntıya da değinmek lazım. Ticarette, Pazarlamada şöyle bir düstur vardır. “Memnun olan bir müşteri size 1 müşteri kazandırır. Ancak memnun olmayan bir müşteri ise size 10 müşteri kaybettirir.” İşte mutfak ve yemek sektörü de aynı böyledir. Hatta bu düsur yemek sektörü için 100 de 1000 geçerlidir. Mutfakta hata olmaz, olmamalıdır. Çalışanlara gösterilen en küçük müsamaha ilerde çok büyük zararlar doğurabilir. Mehmet Şef de bunu çok iyi bilen birisidir. Çünkü zorlu geçmişinde bunu iliklerine kadar yaşamıştır.

Mehmet Şef’in çalışanlarına yada Masterchef’te yarışmalara olan yaklaşımı onun sadece iş performansında görebileceğiniz bir şeydir. Mehmet Şef’i bir otelde çalışanlarıyla yemek yerken gören birisi onu şöyle anlatmıştı;

“Mehmet Şef bizi mutfağı gezdirmek için davet etti. Mutfağa girdiğinde o nazik bey bir anda gitti. Çalışanlara emirler yağdırmaya başladı. Ortam çok gergindi. Belli bir süre mutfağı gezdikten sonra müsaade isteyip ayrıldık. Ertesi gün ise otelin arka bahçesinde onu çalışanlarıyla yemek yerken gördük. Çok güzel bir sofra kurulmuş ve kahkahalar içinde yemekler yeniyordu. Genç çalışanların Mehmet Şefin gözlerinin ta içine saygıyla baktıklarına şahit oldum. Tüm çalışanlar ondan azar yeseler de hepsi ona saygı duyuyorları”. İşte Mehmet Yalçınkaya olmak böyle bir şeydir.

MasterChef Mehmet Şef’in Sol Elinin Hikayesi

O işi ve özel hayatını çok iyi ayırmıştı. Özel hayatında gayet saygılı, şen şakrak ancak iş hayatında ise çok disipliner bir kişiliktir. Mehmet Şef’in sol elini merak ettiğinizi biliyorum. Şimdi o konuya geldik. Evet Mehmet Şef’in sol elinin baş be serçe parmakları hariç ortadaki 3 parmağı yoktur. Bunun neden olduğuna dair internette çok fazla bilgi kirliliği var. Sizlere gerçek bilgiler ulaştırmak için çok uğraştım, tam 3 saat araştırma yaptım. Bir şey itiraf etmeliyim. Mehmet Şef’in sol eline ne olduğu kasıtlı bir şekilde gizleniyor. Ancak şu yorumları yapmak zor değil. Sol eldeki parmakların bir kesikle yaralanmadığı kesin. Çünkü elin birkaç noktasında da yaralar mevcut. En iyi yorum ise Mehmet Şef’in parmaklarını kıyma makinesine kaptırdığı yorumudur. Siz değerli okuyucularımızın bilgileri varsa yorum yaparak bizlerle paylaşabilirler.

Trt1 Mehmet Yalçınkaya Belgeseli

Etiketler: MasterChef Mehmet Şef’in Sol Eli mehmet yalçınkaya sol eli


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL