Mehmetçik Kut’ül Amare Tarihte Süleyman Askeri Nasıl Öldü?

Mehmetçik Kut’ül Amare Tarihte Süleyman Askeri Nasıl Öldü?

Yazar: Emre Mehmetçik Kut'ül Amare

TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Mehmetçik Kut’ül Amare kaldığı yerden devam ederken dizide Süleyman Askeri karakteri merak konusu oldu. Tarihi kaynaklarda büyük başarılara imza attığı görülen Süleyman Askeri’nin nasıl hayatını kaybettiği merak konusu oldu. Peki Süleyman Askeri tarihte nasıl öldü? Tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Mehmetçik Kut’ül Amare Tarihte Süleyman Askeri Nasıl Öldü?

TRT ekranlarında yayınlanan Mehmetçik Kut’ül Amare dizisinde Kaan Taşaner’in oynadığı Süleyman Askeri karakteri merak konusu oldu. Bizlerde tarihi kaynaklarda Süleyman Askeri ile ilgili önemli bilgilere ulaştık. Genç yaşında bir çok başarı elde eden bu ismin nasıl öldüğü ise herkes tarafından merak edildi. Mehmetçik dizisinin bundan sonraki bölümlerinde göremeyeceğimiz Süleyman Askeri tarihte nasıl öldüğü hakkında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İngilizler’in Bağdat’a yönelmesi ile kumandan değişikliği yapan Osmanlı’da Basra Valiliği ve 38 Basra Fıkrası’na Süleyman Askeri getirilir. Daha önce bu bölgede çalışan Süleyman Askeri halkın yakından tanıdığı biridir. Süleyman Askeri Bey daha önce Enver Paşa, Mustafa Kemal Paşa ile birlikte Trablusgarp’ta büyük başarılar elde etmişti. Aynı başarıyı Bağdat’da da yapması bekleniyordu. İngilizler’e karşı amansız bir mücadele eden Süleyman Askeri çatışmalarda bacağından yaralanır.

[saritext]Mehmetçik Kut’ül Amare Reyting Sonuçları? Tıklayınız![/saritext]

Süleyman Askeri yaraları iyileşmeden hastaneden ayrılır. Taarruz için Basra’ya kadar hareket eder. İki bacağı yaralı olmasına rağmen düşmanı karşısına alan Süleyman Askeri Bey İngilizler’i durdurmayı başarmış ancak yenilmekten kurtulamamıştır. Bu yenilgiyi hazmedemeyen kumandan kendi kafasına sıkmış ve hayatını kaybetmiştir. Süleyman Askeri Bey’in ölümünün ardından İngilizler ile yapılan çatışmalar devam etmiş ve Osmanlı bir çok kayıp vermiştir.

Süleyman Askeri Bey yerine komuta Nurettin Paşa’ya geçmiştir. Nurettin Paşa ile birlikte bir çok saldırı önlenmiş ve İngilizler Kut’da teslim olmuştur. Kut’ül Amare Zaferi Çanakkale’nin ardından büyük bir zaferdir. Bu zafer ile birlikte bir çok kişi hayatını vatanı için feda etmiştir. Onlardan birisi de Süleyman Askeri’dir. Mehmetçik Kut’ül Amare dizisinde Süleyman Askeri’nin yerine Nurettin Paşa geçecektir.

[mavitext]Mehmetçik Kut’ül Amare Süleyman Askeri Rolü Kimdir? Tıklayınız![/mavitext]

Etiketler: mehmetçik kutül amare süleyman askeri kendini neden öldürdü mehmetçik kutül amare süleyman askeri neden intihar etti mehmetçik kutül amare süleyman askeri tarihteki ölümü


Yorum yaz