Notre Dame Katedrali Neden Yandı? Yangına Dair Şok Görüntüler!

Notre Dame Katedrali Neden Yandı? Yangına Dair Şok Görüntüler!

Yazar: Emre Dizi Haberleri

Pazartesi günü Notre-Dame Katedrali’ni saran kitlesel bir yangın, Paris’in simgesel yapısının çatısını, Fransa’yı ve dünyayı sarstı. Ancak itfaiyeciler yangını kontrol altına almadan önce ana çan kulelerini ve dış duvarlarını yıkılmaktan kurtardılar.

Akşamın erken saatlerinde başlayan yangın, sekiz asırlık katedralin çatısı üzerinden hızlı bir şekilde yayıldı ve hızla devrilen kuleyi bir anda sardı.

Yaklaşık 8 saat yandıktan sonra çıkan yangın Salı günü gece 03.00 CET sularında (Türkiye saati ile gece 4) büyük ölçüde söndürüldü. Daha önce, ana çan kulelerinden birinin çökmesini engellemek için mücadele eden itfaiyeciler aynı zamanda dini kalıntıları ve paha biçilemez eserleri kurtarmaya çalıştı. Gelen bilgilere göre bir itfaiyeci ağır yaralandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gece yarısından kısa bir süre önce olay yerindeki gazetecilere verdiği demeçte, “En kötüsünden kaçınıldı” dedi.

Macron, Fransa’nın fon yaratma çabaları dahil olmak üzere Fransız Gotik katedral mimarisinin en güzel örnekleri arasında olduğu düşünülen katedrali yeniden inşa etmek için bir kampanya başlatacağını ve denizaşırı ülkelerden katkı sağlayacak “yeteneklere” hitap edeceğini söyledi.

“Birlikte yeniden inşa edeceğiz. Kuşkusuz Fransız kaderinin bir parçası ve gelecek yıllar için projemiz olacak ”dedi.

Katedralin ana taş yapısı, yangının kontrol altına alındığı andan itibaren tamamen tahrip olmuştur. Bir itfaiye sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, “Kalan ateş ceplerini izlemeye devam edeceğiz ve ahşap kiriş çerçevesi gibi hala sıcak olan alanları soğutmaya devam edeceğiz” dedi.

Perişan Parisliler ve sersemlemiş turistler, Seine Nehri’ndeki bir ada olan Ile de la Cite’de bulunan ve Paris’in tam merkezini işaretleyen katedral cehennem ateşi gibi yanarken güvensizlik ve şüphe içinde izlediler.

Katedral Yangınından Objektiflere Yansıyanlar!

Anahtar Kelimeler; Notre Dame, katedral nedir, notre dame yangın, Paris, notre dame’ın kamburu, katedral, Notre Dame Katedrali tarihi, Fransa, Notre Dame Kamburu, Notre Dame Katedrali yangın, notre dame katedrali paris Fransa, paris yangın, notr dame katedrali, notre dame paris

Etiketler: notre dame neden yandı notre dame yangın fotoğrafları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL