Ögeday Han Neden Öldü? Gerçek Tarihte Ne zaman Ölmüştür?

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul dizisi 120. bölümde beklenmeyen bir gelişme yaşandı. Moğol devletinin hükümdarı Ögeday’ın ölümü başta Noyan olmak üzere herkesi şaşırttı. Şimdi herkesin beklenmeyen bu ölüm karşısında merak ettiği soru Ögeday Han neden öldü? Gerçek tarihte ne zaman ölmüştür?

Noyan Ögeday hanının ölüm haberinin ardından hanının mezarına eşyalarıyla gömülmesini ve onun ölümüyle dul kalan eşlerinin de öldürülmesini söylemiştir. Ve Ögeday’ın ruhunun Moğol devletini koruyacağını söyler. Ögeday Han tarihte ne zaman ölmüştür?

Diriliş Ertuğrul dizisinde son iki bölümdür gündemde olan Moğol Devletinin hükümdarı  Ögeday Han 1240 yılında Tataristan’da geleneksel olarak düzenlenen av partisinde fazla alkolden hastalandı. Uzunca bir süre yönetimde etkisiz hale geldi.  1241 yılında çok ani bir zamanda öldü. Hatta ölümünün ardından zehirlendiği şüphesiyle bazı cariyeleri ve devlet adamları da peşinden  öldürüldü.

Ögeday’ın ölümünün ardından ülkeyi beş yıl boyunca eşi Töregene  yönetti. Oğlu Güyük Han 1246 yılında Kağan olarak seçildi ve devletin başına geçti.  1249’da Güyük ölünce iki yıllık bir aradan sonra Moğol tahtına Toluy’un oğlu Mengü geçti.

Dizide Ögeday’ın aniden ölümü bu bilgileri doğrular nitelikte. Fakat Ögeday Han ile Diriliş Ertuğrul arasında yaşanan gelişmelerin geçtiği dönem tam olarak gerçek tarihle birebir ilerlemiyor.

Etiketler: diriliş ertuğrul ögeday neden öldü diriliş ögeday han ne zaman ölmüştür ögeday gerçek tarihte ne zaman ölmüştür


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL