Payitaht Abdülhamid İtalyan Enzo Kimdir? Gerçek Tarihte Var mı?

Payitaht Abdülhamid İtalyan Enzo Kimdir? Gerçek Tarihte Var mı?

Yazar: Emre Dizi Haberleri

Trt’nin tarihi dizilerinden birisi olan Payitaht Abdulhamid Osmanlı’nın son dönemine ışık tutarken aynı zamanda heyecanlı sahneleri  ile de bizlere güzel bir seyir keyfi sunuyor. Dizinin son bölümlerinde diziye dahil olan İtalyan Enzo karakteri de izleyicileri meraklandırdı. İtalyan Enzo kimdir, gerçek tarihte var mı?

İtalyan Enzo karakterini canlandıran oyuncu Doğu Aytun’dur. Doğu Aytun uzun yıllar oyunculuk eğitimi aldı. Bu eğitimi ABD’de de devam etti ve ülkeye döner dönmez yapımcılar tabiri caizse oyuncuyu havada kaptı. Hem başarılı performansı hem de yabancı dile olan hakimiyeti oyuncuyu arananlar listesine aldı. Peki oyuncunun canlandırdığı İtalyan Enzo kimdir?

Karakter karşımıza Abdülhamid’e suikast girişiminde bulunacak bir ajan olarak karşımıza çıkıyor. Sniper olarak adlandırılan uzun menzilli suikast silahı ile Abdülham’i öldürmeye çalışacak olan İtalyan Enzo kimdir?

İsim benzerliğinden dolayı bazı yorumlar yapıldı. Mesela dünyaca ünlü Ferrari markasının kurucusu İtalyan Ferrari Enzo’nun bu kişi ile olan isim benzerliğinden bu karakterin ünlü Ferrari araçlarının kurucusu Ferrari Enzo olduğunu söyleyenler oldu. Aslındam mantılı bir eşleşme idi ama tarihsel olarak pek uymuyordu.

Ferrari Enzo 1898 yılında doğdu. Yani Abdülhamid’in tahttan indirildiği 1909 yılında 11 yaşında idi. Yani tarihsel olarak dizideki İtalyan Enzo karakterinin Ferrari’nini kurucusu olan Ferrari Enzo olma ihtimali sıfır. Peki dizideki İtalyan Enzo kimdir?

Dizide ekranlara gelen Enzo karakteri yapay bir karakter olup dizide senaryo gereği sonradan oluşturulup senaryoya dahil edilmiştir. Yani gerçek tarihteki herhangi bir isimle benzerliği yoktur. Ancak farklı bir tarihsel kişi ile isim olarak benzerliği olmasa da farklı bir şekilde ilişkilendiriebilir.

Etiketler: payitaht gerçek tarihte italyan enzo kim payitaht italyan enzo kimdir


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL