Payitaht Abdülhamid Osman Paşa Ölecek Mi? Gerçek Tarihte Ne Zaman Ölmüştür?

Payitaht Abdülhamid Osman Paşa Ölecek Mi? Gerçek Tarihte Ne Zaman Ölmüştür?

Yazar: Emre Dizi Haberleri

Payitaht Abdülhamid dizisinde Osmanlı’nın son dönemlerinde önemli bir devlet adamı olan Osman Paşa ölecek mi? Dizinin 53. bölümünde 145 günlük Plevne savunmasını komuta eden Osman Paşa gösterdiği kahramanca direnişler tarihe geçerken, dizinin 53. bölümde saraya ve hanedana saldırı olduğunu öğrendiği an fenalaşarak yere yığılıyor.Herkesin merak ettiği konu Payitaht Abdülhamid Osman paşa ölecek mi? Öldü mü? Payitaht Abdülhamid Osman Paşa gerçek tarihte ne zaman ölmüştür? 

Gazi Osman Paşa çok donanımlı ve kaliteli bir komutan ve devlet adamıdır. Hem zekası hem de liderliği bir çok isme örnek olmuştur.  Ruslar, Plevne’yi 13 Eylül’de kuşatma altına aldılar. Uzun süren bu kuşatma sırasında mühimmat ve yiyecek sıkıntısı çekmeye başlayınca  10 Aralık sabahı 40.000 kişiden oluşan ordusunu iki bölüme ayıran Osman Paşa, Vid suyunu geçmeye çalıştığı sırada Rus-Rumen topçularının ateşi sonucu bir şarapnel parçasıyla yaralandı ve esir alındı.

Gazi Osman Paşa tarihte ne zaman ve nasıl ölmüştür?  Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa, 5 Nisan 1900 tarihinde 68 yaşında vefat etti.  Naaşının bulunduğu türbesi, kendisini çok seven ve saygı duyan Padişah II. Abdülhamid tarafından yaptırıldı. Cenazesi Fatih Camii avlusuna düzenlendi ve gömüldü.

Payitaht Abdülhamid dizisinde Sultan Abdülhamid’in en sevdiği güvendiği ve değer verdiği devlet adamlarından biri olan ve dizinin tarihle birebir gittiği düşünülürse Gazi Osman paşa dizide ölebilir. Fakat ne kadar tarihle paralel gitse de dizinin sevilen ve gurur duyulan bir karakter olduğu için sadece heyecanı artırmak için de senaryoda bu tarz bir değişiklik yapılmış olabilir.

Etiketler: osman paşa tarihte ne zaman ölmüştür payitaht abdülhamid osman oaşa öldü mü


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL