Sampdoria Nasıl Bir Takım, Nerede, Hangi Ülkede?

Burak Yılmaz hakkında spor kulislerine düşen bir haber spor severleri araştırmaya itti. Burak Yılmaz’ın Sampdoria takımına transfer olacağı konuşuluyor. Hal böyle olunca da adı çok sık duyulmamış bu takım, Sampdoria, nasıl bir takımdır, nerededir gibi sorularda beraberinde geldi. Sizler için Sampdoria takımını araştırdık. İşte Sampdoria takımı ile ilgili merak edilenler.

Yaygın olarak Sampdoria (İtalyanca telaffuz “sampˈdɔːrja”) olarak adlandırılan Union Calcio Sampdoria, Genoa, Liguria merkezli bir İtalyan profesyonel futbol kulübüdür. Kulüp, 1946’da, kökleri 1890’lara, Sampierdarenese ve Andrea Doria’ya kadar uzanan iki mevcut spor kulübünün birleşmesinden kuruldu.

Hem takım ismi hem de forma bunu yansıtmaktadır; takımın adı eski isimlerin birleşmesinden oluşuyor. Forma renkleri ise eski takımların renklerini (mavi-beyaz ve kırmızı-siyah) tek bir tasarımda birleştirmiştir. Takımın renkleri beyaz, kırmızı ve siyah halkalarla mavidir, bu nedenle takma adı blucerchiati (“mavi daire”). Sampdoria, Cenova’nın diğer kulübü, Genoa Cricket ve Football Club ile paylaştığı 36,536 kapasiteli Stadio Luigi Ferraris Stadında maçlrını oynuyor. İki takım arasındaki derbi genel olarak Derby della Lanterna olarak bilinir.

Sampdoria, Scudetto’yu tarihinde bir kez 1991’de kazandı. Kulüp, 1985, 1988, 1989 ve 1994’te dört kez Coppa Italia’yı ve 1991’de de bir kez  Supercoppa Italiana’yı kazandı. 1990’da Kupa Galipleri Kupası. 1992’de Avrupa Kupa finaline katılarak, ekstra süre sonunda Barcelona’ya 1-0 yenildiler.