Savaşçı Çolpan Kimdir, Gerçekte Var mı?

Savaşçı Çolpan Kimdir, Gerçekte Var mı?

Yazar: Emre Dizi Haberleri Kim Kimdir Savaşçı

Savaşçı dizisinin 8 aralık 2019 Pazar günü ekranlara gelen bölümünde Çolpan karakteri dikkat çekti. Dizi severler Çolpan kimdir, gerçekte Çolpan Emet diye birisi var mı diye aramaya başladılar. Sizler için Çolpan Emet kimdir, gerçekte böyle birisi var mı sorusunun cevabını aradık.

Doğu Türkistanlı Çolpan Emet karakteri Savaşçının yeni bölümünde ekranlara geldi. Dizide Doğu Türkistan’dan gelen kafilenin kurtarılması için tim devreye girmiştir. Kafilede öne çıkan isim ise Çolpan Emet isminde kafilenin başındaki isimdir. Çolpan Çin zulmünü tüm dünyaya duyuracak önemli bilgilere sahiptir. O yüzden onun ve kafilesinin kurtarılması çok önemlidir.

Çolpan Emet isminde gerçekte bir isim var mı. Yaptığımız araştırmalarda Doğu Türkistan’ki zulmü anlatan Süleyman Çolpan isminde birisi vardır. Bu isim ünlü şair Süleyman Çolpan’dır. Süleyman Çolpan ömrünü bu zulmü tüm dünyaya duyurmaya adamıştır. Ancak Süleyman Çolpan 1938 yılında Özbekistan’ın Taşkent şehrinde SSCB tarafından öldürülmüştür.

1893 yılında Özbekistan’ın Andican şehrinde doğmuştur. Türk yazar, tercüman, gazateci ve şair olarak tanınmaktadır. 1913 yılından itibaren adını duyurmaya başlamıştır. Dizideki Çolpan Emet karakteri ise senaryo gereği kurgusal olarak eklenmiş bir karakterdir. Senaryo gereği kendisi Çin zulmünü dünyaya duyurmak için sembolik bir isimdir.

Etiketler: savaşçı çolpan gerçekte var mı savaşçı çolpan kim savaşçı gerçek tarihte çolpan kimdir


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL