Son Sınıf Öğrencilerine Uygulama Eğitimi Nedir, Uygulama Nasıl Olacak?

Son Sınıf Öğrencilerine Uygulama Eğitimi Nedir, Uygulama Nasıl Olacak?

Yazar: Emre Gündem Haberleri

YÖK başkanı  Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç twitterdan yaptığı açıklamada son sınıf öğrencilerini ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencilerinin staj dönemlerinin yarıda kalması nedeni ile alınan kararlarla ilgili açıklama yapan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç son sınıf öğrencisi öğretmen adaylarına müjdeli haberi verdi. Son Sınıf Öğrencilerine Uygulama Eğitimi Nedir, Uygulama Nasıl Olacak?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç sosyal medyadan yaptığı açıklamada kısaca, son sınıf öğrencilerinin yarım kalan staj sürecini gündeme aldıklarını ve MEB ile koordineli şekilde telafi edeceklerini söyledi.  Staj olarak bilinen uygulama döneminin yarıda kalması nedeni ile eksikliklerin “ders, ödev ve dosya hazırlığı” ile telafi edileceğinin altını çizdi. İşte Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın o açıklaması;

“YÖK olarak, içerisinde bulunduğumuz salgın sürecinde gerçekçi bir zeminde, katılımcı bir üslupla, çeşitliliğin fırsatlarından yararlanarak öğrencilerimizi anlamaya ve onların beklentileri ile akademik gerçekleri mümkün olduğunca buluşturmaya çalışıyoruz.

Bu bağlamda öğretmen adayı olan son sınıf öğrencilerimiz tarafından bizlere iletilen taleplere yönelik bir müddetten beri çalışmaktaydık. Bu zor dönemle sınırlı olmak üzere, MEB ile de koordineli bir şekilde bu öğrencilerimizi rahatlatıcı yeni bir karar aldık.

Öğrencilerimizin 5-6 hafta arasında okullarda uygulama çalışmalarına katıldıklarını da göz önünde tutarak, uygulama çalışmalarındaki eksikliklerin “ders, ödev ve dosya hazırlığı” ile telafi edilebilmesine yönelik aldığımız kararı üniversitelerimize bildirdik. Hayırlı olsun…”

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın Bahsettiği Uygulama Eğitimi Nedir?

Eğitim Fakültesi öğrencilerinin son sınıfta yaptıkları staj eğitimleri 3-5 hafta sürmüş ve koronovirüs nedeni ile yarıda kalmıştı. Öğrencilerin taleplerini değerlendiren YÖK, MEB ile yaptığı görüşmelerde bu duruma yönelik bir faaliyet çizelgesi hazırladı.

Yapılan görüşmeler sonucunda son sınıf öğrencilerinin yarıda kalan staj süreçleri verilen ders, ödev ve dosya hazırlama gibi derslerle telafi edilecek. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgilerin yakın zamanda paylaşılacağını söyleyen uzmanlara göre son sınıf öğrencileri evden uzaktan eğitim sistemi ile ders alabilecek, ödev ve/veya dosya hazırlayıp sisteme yükleyerek stajlarını tamamlayabilecekler.

Etiketler: Uygulama Eğitimi Nedir Yekta Saraç yök uygulama eğitimi nedir


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL