Sultan Gıyaseddin, Ertuğrul’u Ögeday Hana Neden Gönderdi? Ögeday’dan İsteği Ne?

Sultan Gıyaseddin, Ertuğrul’u Ögeday Hana Neden Gönderdi? Ögeday’dan İsteği Ne?

Yazar: Emre Diriliş Ertuğrul

Trt ekranlarının severek izlenen dizisi Diriliş Ertuğrul’da herkesin merak ettiği bir konu da Sultan Gıyaseddin, Ertuğrul’u Ögeday Hana neden gönderdi? Neden Ertuğrul beyi elçi olarak seçti? Ögeday’dan isteği ne?

Noyan, Sultan Gıyaseddin’in karşısına çıkmış ve Ögeday hanın ona gönderdiği mektubu vermiştir. Mektupta bu güne kadar ödenen vergilerin iki katına çıkarılacağı yazıyordur. Sultan Gıyaseddin başta bu vergilerin devleti zayıf düşüreceğini söyleyerek reddeder.  Noyan’ın tehditkar sözleri üzerine vergileri iki katına çıkarmayı kabul eder. Fakat Sultan Gıyaseddin de Ögeday’dan bir isteği olduğunu söyler. İsteğini, Hanına cevabını vermeye giderken Noyan’ın yanında kendisi de bir elçi göndereceğini onun da Ögeday Hana söylemek istediği önemli şeyler olduğunu dile getirir.

Peki Sultan Gıyaseddin, Ertuğrul’u Ögeday’a neden gönderdi? Ögeday’dan isteği ne? Bu istek büyük bir ihtimal Noyan’ı tehlikeye atacak ve onu Ögeday karşısında zor duruma düşürecek heybeyle alakalı. Heybede Noyan’ı tehlikeye atacak bir delil bulunuyor olabilir.

Dizinin son bölümünde Noyan Sultan Gıyaseddin’in karşısına geçmiş ve büyük küstahlıklar yapmıştı. Noyan’ın alçak küstahlığı karşısında Sultan Gıyaseddin sessizliğini korumuştu. Sinirini ve öfkesini kontrol etmeyi başarmıştı. Fakat şu da bir gerçek ki eğer Noyan Sultan Alaaddin’in karşısında aynı tavrı göstermiş olsaydı alacağı karşılık çok farklı olurdu. Zaten Noyan en başından Sultan Alaaddin’den çekinen bir insandır.

Etiketler: gıaseddin ögedaydan ne isteyecek sultan ertuğrulu neden ögedaya gönderdi


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL