Tarihte Ögeday’a Gönderilen Elçi Kim?

Tarihte Ögeday’a Gönderilen Elçi Kim?

Yazar: Emre Dizi Haberleri

TRT ekranlarının reyting rekortmeni dizisi Diriliş Ertuğrul’da heyecan ve aksiyon tüm hızıyla devam ediyor.  Tarihe ışık tutan dizinin son bölümünde Sultan Gıyaseddin, Ertuğrul Beyin Ögeday’a elçi olarak gönderilmesine karar vermişti. Peki gerçek tarihte Ögeday’a gönderilen elçi kim? Ertuğrul Bey mi?

118. bölümde Noyan Gıyaseddin’in karşısına çıkmış ve Ögeday Hanın buyruklarını sunmuştur. Bugüne kadar verilen bütün vergilerin iki katına çıkarılmasını isteyen Ögeday Hanın bu buyruğunu başta kabul etmemişti. Sonrasında isteklerini kabul ettiğini söylemiş fakat kendisinin de ondan bazı istekleri olduğunu ve bu istekleri bir elçi aracılığıyla Ögeday’a ileteceğini söylemiştir. Bunun üzerine elçi olarak seçilen isim Ertuğrul Bey olmuştu. Tarihte Ögeday’a elçi olarak gönderilen Türk kim?

Sultan 2. Gıyaseddin Keyhüsrev ölünce yerine  2. İzzeddin Keykavus yeni sultan olarak geldi.  Moğollar’da yeni sultanın bağlılığını bildirmesi için Moğol başkenti Karakuruma davet edildi. Sultan 2. İzzeddin Keykavus davetlerine katılamayacağını , Anadolu’dan ayrıldığı takdirde ülkesine Rumların saldırma tehlikesi olduğunu  söylemiş ve kendisi yerine elçi göndereceğini bildirmiştir. Ve elçi olarak kardeşi 4. Rükneddin Kılıçarslan’ı göndermiştir.

4. Rükneddin Kılıçarslan ve kalabalık bir grup Sivas’tan yola çıkarak Karakurum’a ulaştılar.  Baycu Noyan 1256 yılında Anadolu’ya tekrar bir sefer yaptı ve 2. İzzeddin Keykavus’un ordusunu bozguna uğrattı. Ardından Baycu Noyan 4. Rükneddin Kılıçarslan’ı hapisten çıkarıp sultanlığını iade etti. Rükneddin Kılıçarslan 1260’dan ölümü 1265 yılına kadar 5 yıl boyunca tek başına hüküm sürdü.

Tarihte Ögeday Han’a elçi olarak gönderilen isim Ertuğrul Bey değildir.

Etiketler: gerçek tarihte ögedaya elçi olarak gönderilen türk kim


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL