Turgut Alp Ve Bamsı Diriliş Osman Kadrosunda Olacak Mı?

Diriliş Ertuğrul dizisinde final bölümüne doğru hızla ilerlerken dizinin yeni sezonda farklı bir dönemle ekrana gelmesi bekleniyor. Osmanlı’nın kuruluş dönemini ekrana yansıtacak olan Diriliş Osman kadrosunda kimler yer alacak şimdiden merak ediliyor. Özellikle Turgut Alp ve Bamsı Diriliş Osman kadrosunda yer alacak mı konusu herkes tarafından araştırılıyor. İşte konuyla ilgili detaylar…

Dizide Ertuğrul Gazi’nin sağ kolu ve Çavdar Obasının başında olan Turgut Alp’in 1334-35 yıllarında yaşadığı fakat epeyce yaşlı olduğu bilinmektedir.  Osmanlı Devletini ele alan bazı  kaynaklardaki  rivayetlere göre Turgut Alp, Osman Bey’in yanında bulunmuş ve özellikle Yarhisar Kalesinin alınmasına katılmış ve ardından İnegöl’ün fethiyle görevlendirilmiştir. Osmanlı devletinin kuruluş döneminde askeri anlamda faal olarak yer almış ve gaza ideolojisine katkıda bulunmuştur. Kaynaklarda Turgut Alp’in İnegöl şehrini kuşatırken Osman Bey’in de yardıma geldiği yer almaktadır. Hatta şehrin idaresinin Turgut Alpe verildiği kaynaklarda yazıyor.

Hayatına dair çok fazla bilgi bulunmuyor. Hatta bazı kaynaklarda Turgut Alp’in tarihi bir şahıs olmadığı efsanevi bir halk kahramanı olduğu bile söyleniyor. Bunun yanında Bizans kaynaklarında adı sıklıkla kullanılıyor. Tüm bunlar bir araya gelince Turgut Alp’in Diriliş Osman kadrosunda yer alması gerekiyor ve bekleniyor.

Fakat dizide her zaman tarihe bağlı kalınmıyor bunun en iyi kanıtı Halime Hatunun dizide  zamansız ölümü oldu. Turgut Alp Diriliş Osman kadrosunda yer alacaktır.

Bamsı Diriliş Osman kadrosunda olacak mı? Özellikle Dede Korkut hikayelerinde adı sıklıkla geçen Bamsı Beyrek, ile ilgili doğum ve ölüm tarihi bilinmemektedir. Bu yüzden Bamsı’nın Diriliş Osman kadrosunda yer alacağını düşünmüyoruz.

Sizce Turgut Alp ve Bamsı Diriliş kadrosunda yer almalı mı? Düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz. 

Turgut Alp Ve Bamsı Diriliş Osman Kadrosunda Olacak Mı? (3 Yorum)

  1. Turgut alp in oynaması gerekir o bir halk kahramanı bence baş rolde olmalı o bir savaşçı ve böylelikle reyrinkler daha çok olur diriliş osmanda