Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Oyuncu Kadrosu ve Tüm Detaylar?

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Oyuncu Kadrosu ve Tüm Detaylar?

Yazar: Emre Dizi Haberleri

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Oyuncu Kadrosu sizler için yazımızda. 28 Eylül’de ilk bölümü ile Trt1 ekranlarında olmaya hazırlanan Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi oyuncuları tanıtım fragmanın ardından büyük ilgi topladı. Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi oyuncu kadrosu, konusu ve merak edilen diğer detaylar yazımızda…

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Oyuncu Kadrosu

Büyük Selçuklu Dizisi Oyuncu Kadrosu yeni sezona damga vurdu. Daha önce Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman ile büyük sükse yapan trt1 şimdi yeni tarihi dönem dizisiyle sezona başlamaya hazırlanıyor. Uyanış: Büyük Selçuklu ismi ile ekranlara gelecek olan dizinin arka planında büyük bir prodüksiyon var. Oyuncu seçimi tamamlanan dizide at binme eğitimleri geçtiğimiz aylarda başladı. Oyuncular Kazakistan’da kurulan Ulusal Aksiyon Şirketi tarafından eğitiliyor.

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi oyuncularının at binme eğitimleri Ulusal Aksiyon Şirketi bünyesinde Nomad Stunts Ekibi tarafından yapılıyor. Kazakların at binme yetenekleri herkesçe biliniyor. Dizi için özel eğitim alan Uyanış: Büyük Selçuklu oyuncuları nefesleri kesecek olan aksiyon sahneleri için özel olarak eğitiliyor.

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Konusu, Hikayesi?

Dizi ana hatlarıyla baktığımızda Selçuklu Devletinin devlet yapısını, siyasi olayları ve savaşları konu alacak. Biraz daha detaya inecek olursak Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi Melikşah dönemini konu alacak. Babası Alp Arslan’ın 1087 Maveraünnehir Seferinde  esir alınan kale kumandanı tarafından şehit edilmesinden sonra devletin başına geçen Melikşah, dizinin ana karakteri olacak. Dizi Melikşah döneminin başlangıcı olan 1087 ile devletin dağılış yılı olan 1194 yılları arasını konu alacak.

tıkla>>> Uyanış: Büyük Selçuklu Nerede Çekiliyor, Dizi Seti Nerede?

Tabi dizinin konu alacağı yıllar arası projenin tutup tutmamasına bağlı. Eğer Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin izlenme oranları yüksek olursa dizi yeni sezonlarla ve yeni dönemleri ele alarak devam edecek. Şuan için dizinin birinci sezonu Melikşah dönemini konu alacak ve o döneme damga vurmuş siyasi olayları ve savaşları ekranlara getirecek. Tabi dizi tanıtım fragmanlarıyla kısa sürede ülkede ilgi odağı oldu. Dizinin oyuncuları da en dizi kadar merak ediliyor. Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi oyuncu kadrosunda kimler var, hangi karakterleri canlandıracaklar?

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Oyuncu Kadrosu

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi güçlü bir kadro ile ekranlarda olacak. Cast çalışmalarında özenle çalışan proje ekibi gerçekten muhteşem bir kadro ortaya çıkarmış. KAdroya isterseniz kısaca bir göz atalım ve daha sonra detaylı oyuncu ve karakter analizlerine geçelim. İşte dizinin merak edilen kadrosu;

 • Buğra Gülsoy – Sultan Melikşah
 • Ekin Koç – Ahmed Sencer
 • Hatice Şendil – Terken Hatun
 • Leyla Lydia Tuğutlu – Elçin
 • Gürkan Uygun – Hasan Sabbah
 • Osman Sonant – Andreas
 • Sevda Erginci – Turna
 • Cemal Toktaş – İmam Gazali
 • İlker Kızmaz – Arslantaş
 • Mehmet Özgür – Nizamülmülk
 • Murat Garipağaoğlu – Fâtımîler Lideri
Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Sultan Melikşah(Buğra Gülsoy) kimdir?

Sultan Alp Arslan’ın oğlu olan Melikşah, hükümdarlık döneminde Büyük Selçuklu’yu en geniş topraklarına ulaştırmıştır. Tarihi kaynaklarda 10.000.000 km2 olarak geçer. Hindistan’dan Kasfkaslara kadar geniş bir alanda hüküm sürmüştr. Melikşah’tan sonra devlet eski gücüne bir türlü ulaşamamıştır. Melikşah, Karahanlılar Hanı olan İbrahim Tamgaç Han’ın kızı Terken Hatun ile evlenmiştir.Bu evliliğinden Ahmet, Davud, 1. Mahmut ve Mah Melek Hatun isimlerinde çocukları olmuştur. Diğer hanımları Zübeyde Hatun ve Taceddin Seferiyye Hatun’dur. Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde Melikşah karakterini Buğra Gülsoy oynamaktadır.

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Ahmed Sencer(Ekin Koç) kimdir?

Ahmed Sencer, Cariye kökenli olan Taceddin Seferiyye Hatun’un oğludur. Babası Melikşah’ın ilk seferi sırasında 1086 yılında doğmuştur. Babasından sonra devletin başına geçsede taht kavgaları ile uğraşmıştır. Dizide Ahmed Sencer karakterini Ekin Koç canlandırmaktadır.

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Terken Hatun(Hatice Şendil) kimdir?

Terken Hatun’un tam ismi bilinmemektedir. Bazı tarihi kaynaklarda Celaliye Hatun olarak da geçer. Terken ismi ona bir lakap olarak verilmiştir. Melikşah’ın ilk eşidir. Melikşah’ın ölümünden sonra oğullarını sultan yapmak için siyasi oyunlar içerisine girmiştir. Zeki ve şeytani zekası ile bilinir. Dizide Terken Hatun karakterini Hatice Şendik canlandırmaktadır.

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Elçin(Leyla Lydia Tuğutlu) kimdir?

Elçin Hatun Selçuklu Sarayı’na girmeyi başarır ve güzelliği ile bir anda dikkatleri üzerine çeker. Ahmed Sencer’i kendisine aşık eder. Turna Hatun ile saray içi çekişmelere girer. Elçin Hatun’u canlandıran oyuncu Leyla Lydia Tuğutlu’dur. Tuğutlu 1989 Almanya doğumludur. 2008 yılında Miss Turkey güzeli seçilmiştir. 175 cm boyunda olan güzel oyuncu Tatlı İntikam, Kızım gibi dizilerde ve Delibal, İçimdeki Ses gibi filmlerde rol almıştır.

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Hasan Sabbah(Gürkan Uygun) kimdir?

Hasan Sabbah tarihtte kurduğu tarikat ile yaptığı suikastlerle tanınıt. Kurduğu tarikatta farklı bir dini ekol geliştirmiştir. Bunu yapmasındaki en önemli etken de edindiği üst düzey dini bilgisidir. Haşhaş tohumu ile tarikatına bağlı olanların beynini uyuşturmaktadır. Öyleki 35 yıl çıkmadığı Alamut kalesinde özel bir mekan yaptırmıştır. Bu öyle bir mekandır ki, oraya giren cennetten bir bahçeye girmiş gibi hisseder. Haşhaş ile uyuttuğu askerlerini buraya sokar ve “bakın sizi cennete getirdim” diyerek onları kandırmıştır. Bu şekilde askerlerinin kendisine bağlılığını arttırır ve onları kendisi için ölmeye hazır birer fedai haline getirir. Dizide Hasan Sabbah karakterini Gürkan Uygun canlandırmaktadır.

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Andreas(Osman Sonant) kimdir?
Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Turna(Sevda Erginci) kimdir?
Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi İmam Gazali(Cemal Toktaş) kimdir?
Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Arslantaş(İlker Kızmaz) kimdir?
Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Nizamülmülk(Mehmet Özgür) kimdir?
Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Fatimiler Lideri(Murat Garipoğlu) kimdir?

[xyz-ips snippet=”uyanis-buyuk-selcuklu”]

Etiketler: Büyük Uyanış: Selçuklu kim kimdir Büyük Uyanış: Selçuklu oyuncuları Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Oyuncu Kadrosu


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL